Pagulassportlased säravad maailmameistrivõistlustel Soomes

Pagulassportlased võistlevad tippsportlastega võrdsel tasemel.

Dominic (18) ja Lydia (17) esindavad pagulassportlaste võistkonda juunioride kergejõustiku maailmameistrivõistlustel Soomes. © UNHCR / Pinja Naamaka

Lydia (17) ja Dominic (18) ei esinda juunioride kergejõustiku maailmameistrivõistlustel Soomes ühtegi riiki, vaid võistlevad pagulassportlaste võistkonna lipu all.

17-aastasele Lydia Mamunile tähendab Tampere juunioride kergejõustiku maailmameistrivõistluste 800 meetri jooksu stardijoonele astumine unistuse täitumist. “Ma tahan, et isa minu üle väga uhke oleks – ja võib-olla saan tulevikus vendi ja õdesid aidata,” ütleb ta. “Isa on mu jooksupüüdlusi väga toetanud. Ta isegi helistas, et mulle edu soovida, enne kui Soome reisisin.”

“Tulevikus saan arstiks ja abistan oma kogukonna liikmeid ja peret,” ütleb Lydia Mamun. © UNHCR / Pinja Naamaka

 

Lydia ja tema kuus õde-venda põgenesid Lõuna-Sudaanist kodusõja eest. Nad leidsid koos isaga varjupaiga Dadaabi põgenikelaagris Keenia loodeosas.

Lydia on alati olnud innukas jooksja, aga kuna pagulaslaagris pole lihtne professionaalsel tasemel trenni teha, oli tema spordioskuste arendamine sageli keeruline. Tänu ÜRO Pagulasameti ja Tegla Loroupe Rahufondi toetatud spordialgatusele elab Lydia nüüd koos veel 25 pagulassportlasega Keenias Nairobi äärelinnas, kus nad saavad treenida, jooksuoskusi parandada ja koolis käia.

“Ühel päeval saan arstiks ja aitan oma kogukonna liikmeid ja perekonda,” kinnitab Lydia enne starti Soomes. Ta jookseb pagulassportlaste võistkonnas, mis annab talle võimaluse seista üleilmse publiku ees kõrvuti uute sportlastest sõpradega kogu maailmast. Ja ta näitab suurepärast spordiannet, püstitades 800 meetri jooksus uue isikliku rekordi 2:29,73.

Lisaks Lydiale osaleb Tamperes 1500 meetri jooksus 18-aastane Lõuna-Sudaani pagulane Dominic Lokolong, kes elas koos vennaga Kakuma laagris. Ta usub, et jooks aitab tal tulevikus oma elu parandada. “Loodan, et ühel päeval võidan medali või isegi purustan mõne rekordi. Siis saan aidata vanemaid Lõuna-Sudaanis ja venna laagrist mujale viia. Jooks on mu elu,” kinnitab Dominic enne seda, kui püstitab 1500 meetri jooksus isikliku rekordi 3:59,63.

Lisaks sellele, et nad leidsid palju uusi sõpru ja veetsid suurepäraselt aega, püstitasid mõlemad pagulassportlased juunioride kergejõustiku maailmameistrivõistlustel Soomes ka isikliku rekordi. © UNHCR / Pinja Naamaka

 

Juunioride kergejõustiku maailmameistrivõistlused algasid 10. juulil ja kestsid kuus päeva, tuues kokku üle 1400 noorsportlase ligi 150 riigist. Esimest korda Rahvusvahelise Kergejõustikuliidu (IAAF) korraldatava võistluse ajaloos oli kaasatud pagulassportlaste võistkond. “Oleme leidnud nii palju uusi sõpru kogu maailmast. Ma olen väga õnnelik,” ütleb Dominic ja tänab IAAFi võimaluse eest võistlusel osaleda. Ta unistab karjäärist spordikorralduses ja tulevik tundub talle helge.

Treener Joseph Domongole on pagulassportlaste võistkonnaga tööd teinud alates 2013. aastast, mil see Keenias loodi. Talle avaldavad muljet sportlaste jõupingutused ja tööeetika. “Mul on väga hea meel, et mõlemad sportlased püstitasid isikliku rekordi, aga kõige olulisem on minu jaoks tähelepanu, mis neile osaks langeb. Kogemus kasvatab kõvasti nende enesekindlust ja varsti saavad nad juba medali,” väidab ta uhkusega.

Treener Joseph Domongole valmistab Dominici jooksuks ette. © UNHCR / Pinja Naamaka

 

Pagulassportlaste võistkonna liikmed, keda treenib ka maailmakuulus Keenia maratoonar ja ÜRO saadik Tegla Loroupe, osalevad paljudel spordisündmustel Keenias ja välismaal. Projekt hõlmab nii hariduslikku tuge kui võistlemist, andes sportlastele võimaluse täiskasvanueas oma unistused täide viia. 2016. aastal kutsus Rahvusvaheline Olümpiakomitee pagulassportlased esimest korda ajaloos osalema olümpiamängudele Rio de Janeiros Brasiilias.

Pagulassportlaste võistkonna liikmed on ülejäänud Tamperes veedetud aja jooksul tähelepanu keskpunktis. Paljud toetajad tahavad nendega kohtuda, koos pilti teha ja neile julgustavaid sõnu öelda. Võistluste vältel on nad juba jõudnud sõbruneda Portugali, India, Läti, Soome, Kuuba, Uganda, Nigeeria, Rootsi, Bulgaaria, Prantsusmaa, Guami, Barbadose, Jamaica ja Lõuna-Aafrika võistkondadega.

Pagulassportlaste võistkond. Vasakult paremale: Eliza Lopilale (võistkonna saatja); Dominic Lokolong (pagulassportlane, meeste 1500 meetri jooks); Lydia Mamun (pagulassportlane, naiste 800 meetri jooks); Joseph Domongole (võistkonna treener). © UNHCR / Pinja Naamaka

 

Neljandal päeval söövad Dominic ja Lydia Tampere hotellis traditsioonilist Soome hommikusööki tumeda rukkileivaga.

“Mul on siiani olnud hästi tore ja ootan juba väga Soome inimeste ja kaassportlastega lähemalt tuttavaks saamist,” ütleb Dominic ning kiirustab koos oma kaasvõistlejatega linna staadionile, et uute sõpradega veelkord kokku saada.