KAV abistamine hädaolukorras

Kesk-Aafrika Vabariik (KAV) on üks maailma vaeseimaid riike.

Rahutu olukord on seal valitsenud juba kümneid aastaid ning kui 2014. aasta märtsis Seleka mässuliste korraldatud riigipööre käigus president tagandati, tõmmati niigi palju kannatanud elanikkond kriisiolukorda.

Toeta rahaliselt

527,560 pagulast

601,642 riigisiseselt ümberasunud

Kogu statistika(??)

Uuendatud 18.01.2018

“Olen sügavalt haavatud ja kaotasin kõik: oma kodu, oma identiteedi. Mu lapsed magavad põrandal.”

Banguist pärit lesk ja nelja ümberasustatud lapse ema Zainaba

2013. aasta detsembris olid sajad tuhanded inimesed sunnitud oma kodudest põgenema, kuna Kesk-Aafrika Vabariigis (KAV) möllas vägivald, sõdijad tapsid jõhkralt tsiviilelanikke, rüüstasid kodusid ja põletasid külasid maha. Sellest ajast saadik on Kamerun, Tšaad, Kongo Demokraatlik Vabariik ja Kongo Vabariik võtnud vastu ligi 468 000 KAV põgenikku. Hoolimata 2016. aasta veebruari rahumeelsetest valimistest on KAVis siiani riigisiseselt ümber asustatud inimesi üle 415 000.

Järkjärgulisest üleminekust rahule ja stabiilsusele sai 2016. aasta juuni keskpaiku taas kaos, kui Seleka endiste liitlase ja Balaka vastaste vahelised kokkupõrked KAVi loodeosas ägedamaks muutusid. Terror mõjutas KAVis ligi 30 000 inimest, ning  ligi 6000 naist, last ja vanurit olid sunnitud Tšaadi lõunaosas ja Kamerunis varjupaika otsima.

Tuhanded meeleheitel inimesed on nädalate kaupa ilma söögi ja joogita teel ning peidavad end metsas, et põgenema pääseda. Põgenike kogunemispaika saabujad on kogetud vägivallast shokis ja paljud neist kannatavad tõsise alatoitluse all.

KAVi kriis saab maailma lõikes hetkel kõige vähem finantstoetust ning paljudele inimestele ei jätku isegi elementaarset ellujäämisabi. Põgenike jaoks, kes ei ela ametlikes laagrites ning neid võõrustavate kogukondade jaoks on esmatähtis kõik, mis seondub vee, toidu, peavarju, tervishoiu ja hügieeniga.

UNHCR ja tema partnerid kutsuvad doonoreid taas üles annetama põgenike toetuseks KAVis ja selle naaberriikides.

Uusimad arvud, raportid ja dokumendid: KAV: tegevuse andmete portaal(??)