'
;

Nanseni põgenikepreemia

Vaid vähesed humanitaarvaldkonna auhinnad on ÜRO Pagulaste Ülemvoliniku Ameti Nanseni põgenikepreemiaga sama auväärse ajalooga. Preemia antakse välja igal aastal, tunnustamaks erakordset pühendumust ja teeneid põgenike ees.

2015. aastal võitis Nanseni põgenikepreemia Aqeela Asifi, kes pälvis tunnustuse väsimatute pingutuste eest, mis hõlmas sadadele põgenikustaatuses tüdrukutele hariduse pakkumist.

Laureaatide kaudu üritatakse edasi kanda preemia asutaja pärandit, mis rõhutab alalhoidlikkust ja pühendumust raskuste kiuste ning samal ajal luuakse ÜRO Pagulaste Ülemvoliniku Ameti ja partnerite jaoks olulisi küsimusi propageeriv platvorm.

Nanseni põgenikepreemiat on välja antud alates 1954. aastast ning tänaseks on põgenike nimel tehtud erakordse töö eest pälvinud tunnustuse üle 60 üksikisiku, rühma ja organisatsiooni.

Kuid lugu ei piirdu auhinnatseremooniaga. Nanseni laureaadid saavad 100 000 ameerika dollarit, mille nad investeerivad enda elusid päästvasse töösse. Aqeela Asifi kasutab raha projektis, mis aitab Pakistani tüdrukutel haridusteed lõpetada. Lisaks sellele on see toeks põhilise kirjaoskuse ning põhihariduse tagamisel tagasipöördujate lastele ja noortele, kes saavad tuge Kabuli kogukondlikes õppekeskustes (Community Learning Centers).

Loe meie selle aasta võitja kohta lähemalt.