Savanoriai padeda pabėgėliams pajusti gyvenimo džiaugsmą Lietuvoje

Vilniuje susikūrusi jaunimo grupė „Aktyvus jaunimas“ bando padėti naujai atvykusiems pabėgėliams susipažinti su naujais namais Ruklos pabėgėlių priėmimo centre, esančiame netoli antro pagal dydį Lietuvos miesto – Kauno.

Vilniuje susikūrusi jaunimo grupė „Aktyvus jaunimas“ bando padėti naujai atvykusiems pabėgėliams susipažinti su naujais namais Ruklos pabėgėlių priėmimo centre, esančiame netoli antro pagal dydį Lietuvos miesto – Kauno. Ši grupė – viena iš daugelio, drauge dedančių pastangas padėti pabėgėliams integruotis šalyje, kai Lietuva sutiko priimti 1 105 pabėgėlius pagal Europos Sąjungos vykdomą perkėlimo programą.

Ilgomis karštomis vasaros dienomis lietuviai valgo šaltą sriubą – šaltibarščius. Tradicinis ir labai populiarus patiekalas su burokėliais ir kefyru yra ryškiai rožinis.

Virtuvėje pabėgėliai ir savanoriai didžiuliame pilkame prikaistuvyje sumašo tarkuotus burokėlius, agurkus, krapus  – išeina puiki rožinė sriuba. Sriubą išpilsto ir patiekia su šaltais virtais kiaušiniais ir karštomis bulvėmis.

Į Lietuvą pagal Europos Sąjungos vykdomą perkėlimo programą drauge su vyru ir trimis sūnumis atvykusi pabėgėlė iš Sirijos, Sana, pasakoja: „Labai geras būdas [integruotis], nes pamažu suprantame, kaip gyvenama Lietuvoje, o lietuviai pradeda geriau suprasti mus.  Dar neteko valgyti tokios sriubos, bet man ji patinka“.

Prieš du su puse mėnesio atvykusi Sana (antra iš kairės) neturėjo daug galimybių susipažinti su kitais lietuviais, o tokia vakarienė – puiki proga įsilieti į visuomenę. Sana – viena iš 400 pabėgėlių, kuriuos Lietuva yra priėmusi pagal ES vykdomą perkėlimo programą. ©Aktyvus jaunimas & Martyna Bakaitė

 

Persikėlusi į Lietuvą prieš du su puse mėnesio, Sana pasakoja, kad dar nesusipažino su kitais lietuviais, ir priduria: „Man patinka, kad Lietuvoje saugu, tačiau mano vaikai dar per maži suprasti, kodėl mes čia atsidūrėme. Praėjusią savaitę šventėme Eidą, o mano jauniausias sūnus pajuto, kad kažko trūksta, ir paklausė: „Mama, kada mes grįšime namo?“

Sanos dešimtmetis sūnus Neda įsiterpia: „Man labai patiko sriuba ir Lietuva patinka – man patinka visos šalys.“

Pagal perkėlimo programą Lietuva iki šiol yra priėmusi 400 pabėgėlių – dauguma jų iš Sirijos.

Drauge su vyru ir dukrele pagal perkėlimo programą atvykusi pabėgėlė iš Sirijos Rana Rukloje gyvena nuo balandžio. Rana prisipažįsta, kad persikelti buvo sunku, tačiau jai patiko vietiniai žmonės. „Vakaras buvo labai malonus, sutikau draugiškų žmonių“, – pasakoja Rana.

Per Pasaulinės pabėgėlių dienos priėmimo centre surengtą minėjimą„Aktyvaus jaunimo“ projektų vadybininkė Milda Derenčiūtė ragavo patiekalus iš Afganistano, Sirijos ir Irako, todėl jai kilo idėja su centro gyventojais pasidalinti lietuviškomis tradicijomis ir kultūra.

„Mes juos vaišinome tradiciniu patiekalu, nes norėjau  jiems padėkoti už nepaprastai skanius valgius, kuriuos jie mums pagamino“, – sako Milda. – „Sriuba labai lietuviška, visų labai mėgstama, vasarą dažnai ją valgome, todėl šįvakar ją ir pagaminome.“

Savanorė Simona Damulienė mano, kad darbas su pabėgėliais jai ypač svarbus, nes jaunimo organizacija, kuriai ji priklauso, įsikūrusi  čia pat. Simona aktyviai imasi integracijos veiklos ir lankosi centre.

„Negalime pakeisti pabėgėlių gyvenimo, bet galime būti draugiški ir priimti juos į savo bendruomenę, padėti jiems integruotis ir geriau jaustis. Tikime – jeigu garsiai kalbėsime apie tai, ką darome, kitų žmonių nuomonė pasikeis. Žodis „pabėgėlis“ kelia neigiamus jausmus ir priešiškumą. Norime, kad taip nebebūtų“, – sako ji.

Ruklos jaunimo organizacijos savanorė Simona (kairėje) ir Vilniuje įsikūrusios jaunimo grupės „Aktyvus jaunimas“ narė Milda (dešinėje). Simona ir Milda bendrauja su pabėgėliais – Lietuva įsipareigojusi priimti 1 105 asmenis pagal ES vykdomą perkėlimo programą. ©Aktyvus jaunimas & Martyna Bakaitė