Bēgļu jaunieši palīdz zviedru senioriem apgūt IT prasmes

Tā kā bēgļiem vajadzīgas iespējas lietot zviedru valodu, un vecāka gadagājuma cilvēkiem vajadzīga palīdzība, lai varētu izmantot jaunos viedtālruņus, nesavest šīs abas grupas kopā būtu zaudēta iespēja.

Setrags un Sāra publiskā bibliotēkā Karlskogā māca Kerstinai un Oke, kā lietot vietējā transporta lietojumprogrammu. ©UNHCR/Anders Albu

Ir sestdiena Karlskogā, Zviedrijas vidienē. Kerstina un viņas vīrs Oke ir atnesuši savus viedtālruņus, kā arī planšetdatoru un klēpjdatoru. Viņiem ir daudz jautājumu, un viņi atzīst, ka varbūt jau dažus ir jautājuši agrāk. Bet Setragu un viņa kolēģi Sāru tas netraucē. Atkārtots jautājums ir tikai vēl viena iespēja, lai viņi varētu lietot zviedru valodu.

Strādājot par IT padomdevēju, Setrags runā lēni. Bet tā arī dara vecāka gadagājuma cilvēki, kas katru sestdienu nāk uz publisko bibliotēku, lai iemācītos, kā lietot savus datorus un viedtālruņus. Viņus neuztrauc tas, ka viņu skolotāji ir bēgļi, jo, visiem runājot lēni, ir vieglāk vienam otru saprast.

Setrags, ģērbies zilajā IT padomdevēja kreklā, pacietīgi skaidro Kerstinai: “Bet tagad jūs vēlaties braukt ar autobusu, tātad jums jāatver cita lietojumprogramma, jo šī ir vilciena biļešu pirkšanai,” saka Setrags. Kamēr programma ielādējas, Setrags Kerstinai skaidro, ka sākotnējais ziņojums, kas parādās, ir tikai vienreizējs ziņojums. “Šādu jūs redzat tikai pirmo reizi. Tā nolūks ir dot ieskatu par to, kā lietot programmu,” viņš skaidro, norādot uz vietu, kur rādīts “Tālāk”.

Setrags Godošians (Setrag Godoshian), 20 g.v., ieradās Zviedrijā no Sīrijas 2014. gadā. Trīs gadus viņš ir mācījies ievadprogrammā, lai apgūtu zviedru valodu. Lai kļūtu par IT padomdevēju, viņam bija jāapgūst noteikts zviedru valodas runāšanas prasmju līmenis. Setragam tagad ir daudz izdevības runāt zviedru valodā; viņam ir pirmais svarīgais darbs Zviedrijā, un viņš ir vairāk integrēts vietējā sabiedrībā. No otras puses, daudzi vecāka gadagājuma cilvēki uzlabo savas IT prasmes.

Sāra Alaidi (Alaydi), 20 g.v., arī ir Sīrijas bēgle, kas ieradās Zviedrijā 2015. gadā. Kļūšana par IT padomdevēju izraisīja lielas izmaiņas viņas integrācijā zviedru sabiedrībā. “Tā man ir daudz palīdzējusi. Esmu palikusi sabiedriskāka, piemēram, arī skolā. Mana kā IT padomdevēja pieredze palīdz visās grupu nodarbībās mācību stundās”, viņa skaidro. “Vecāka gadagājuma cilvēki mēdz runāt lēnāk, kas mums atvieglo darbu. Lai ar viņiem sarunātos, tas arī rada mazāk uztraukuma, tā mēs vienmēr varam praktizēties”, saka Sara. “Un mēs jūtamies drošāki, runājot ar viņiem, kaut arī mēs taisām kļūdas,” piebilst Setrags.

Kerstina un Oke ir daudz iemācījušies no IT Padomdevēja (IT Guide) un apgalvo, ka viņi arī to iesaka draugiem. © UNHCR/Anders Aalbu

Kerstina un Oke atzīst, ka IT padomdevēji, kas palīdzējuši viņiem, ir atstājuši lielu iespaidu. “Viņi mums ir tik daudz iemācījuši, – no banku pakalpojumiem tiešsaistē līdz Google kartēm. Jaunā paaudze tik ātri iemācās. Esmu priecīga, ka varējam te nākt vairākas reizes, lai no viņiem iemācītos, kā apieties ar datoriem,” saka Kerstina.

IT Guide Sweden (IT Padomdevējs Zviedrija) dibināts 2010. gadā. Pie dibinātājas Gunillas Lundbergas (Lundberg) vērsās divi pusaudži, kuri abi bija tikko ieradušies Zviedrijā un meklēja vasaras darbu. Gunilla viņiem prasīja, ko viņi prot darīt labi, un atbilde bija, “mēs labi zinām, kā apieties ar datoriem”. Šodien IT Padomdevējs ir vairāk nekā 20 Zviedrijas pašvaldībās un nodarbina apmēram 200 jaunus IT padomdevējus.

Mārketings un informācijas izplatīšana par IT Padomdevēju ir arī daļa no darba. © UNHCR/Anders Aalbu

IT Padomdevēja Zviedrijā nolūks daļēji ir piedāvāt gados jauniem bēgļiem pirmo darbu – un tas var būt ļoti svarīgi turpmākā dzīvē. Piesakoties darbam nākotnē, labas atsauksmes no iepriekšējiem darba devējiem vienmēr ir vērtība. Nākotnē Setrags vēlētos studēt, lai kļūtu vai nu IT inženieris vai datorspēļu izstrādātājs. Vidusskolā viņš izvēlējies arī IT programmu, padarot viņa nepilnas slodzes IT padomdevēja darbu nedēļas nogalēs ļoti nozīmīgu. “Es vēlos vēl vairāk palīdzēt cilvēkiem viņu problēmās. Man šis darbs ir prieks. Tajā pašā laikā mēs iemācāmies zviedru valodu, kas palīdz mums sazināties ar zviedriem. Un, protams, lieliski, ja ir algots darbs,” piebilst Setrags.

Ir beigusies vēl viena IT padomdevēju sestdiena. Nākamajā sestdienā komanda pāries uz jaunu vietu, jo IT Padomdevējs Zviedrijā paplašinās darbību jaunās vietās Zviedrijā. © UNHCR/Anders Aalbu

IT Padomdevējs Zviedrijā ir izvirzīts 2018.gada Durvju-atvēršanas balvai (Door-Opener Award), ar kuru apbalvo Zviedrijas labākās integrācijas iniciatīvas.