Islandē dzīvojoša YouTube personība no Somālijas iedvesmo jaunas meitenes visā pasaulē

Najmo bija tikai 11 gadu, kad viņai izdevās izbēgt no briesmīgas realitātes un piespiedu laulībām Somālijā. Šodien viņa veido savus video sociālajos medijos, lai iedvesmotu meitenes visā pasaulē.

“Sociālie mediji ir vareni, es varu izplatīt savu vēstījumu līdz pat laukiem Somālijā,” saka Najmo. Foto – © UNHCR/Makss-Maikls Kolijns (Max-Michel Kolijn)

Najmo sēž pie kamīna savas ģimenes lauku mājā. Kalnu ainava aiz loga izskatās gan skaista, gan stindzinoša, bet iekšā ir silti.


“Es vēlos, lai cilvēki pasaulē vairāk līdzinātos maniem vecākiem un mūsu ģimenei,” Najmo saka. “Mums nav tā pati ādas krāsa, mēs neesam no vienas un tās pašas valsts, mums nav viena un tā pati reliģija, bet mēs joprojām esam ģimene, rūpējamies viens par otru un mīlam viens otru.”

Najmo bija 11 gadu, kad nomira viņas tēvs. Somālija jau tolaik bija ļoti bīstama vieta dzīvošanai, un viņas tēvocis nolēma, ka Najmo būtu jāprecas ar savu brālēnu, kurš bija trīs reizes vecāks par viņu. Najmo atteicās, bet viņas ģimene piespieda viņu pārcelties dzīvot pie šī daudz gadus vecākā vīrieša. Kādu nakti viņa nolēma glābties bēgot un ielēca autobusā, kas devās uz galvaspilsētu.

“Man bija tikai 11 gadu, bet es zināju, ka tā dzīvotnebija pareizi. Es biju tikai bērns. Tā nu es aizbēgu.” Najmo bija 13 gadu, kad viņa atstāja Somāliju. Viņa bija viena un pārbijusies, bet viņa bija apņēmības pilna izdzīvot.

“Cilvēki jautāja: “Kur ir tavi vecāki? Kāpēc viņi ļāva tev doties prom?” Un es teicu: “Nav nekāda ‘mani vecāki ļāva man doties prom’. Es pati devos prom.”

Najmo 1

Najmo tagad ir 20 gadus veca un dzīvo Reikjavīkā ar savu audžuģimeni, viņiem netālu no pilsētas ir arī neliela lauku māja, kur ģimene pavada nedēļas nogales. Foto – © UNHCR/Makss-Maikls Kolijns (Max-Michel Kolijn)

Najmo 2

Najmo skolā ar savu labu draugu – Haukuru. Foto – © UNHCR/Makss-Maikls Kolijns (Max-Michel Kolijn)

Najmo ceļoja kopā ar svešiniekiem cauri Sahārai lielas kravas automašīnas aizmugurē, kur viņa redzēja, kā cilvēki tika saspiesti līdz nāvei. Brauciens pa tuksnesi ilga 28 dienas.

“Es tikai vēroju smiltis un zināju, ka nebija nekā, ko es varētu darīt. Ja mašīna salūztu, neviens no mums neizdzīvotu,” viņa atceras.

Viņa pieveica ceļu cauri Lībijai un mazā laivā šķērsoja Vidusjūru. Pēc trīs gadu ilgas ceļošanas un dzīvošanas pastāvīgās bailēs kāds cilvēks viņai piedāvāja palīdzēt nokļūt Kanādā, bet Islandes varasiestādes aizturēja Najmo, viņai veicot tranzīta pārsēšanos, un nogādāja tiešā ceļā pie bērnu aizsardzības dienestiem.

“Pirmā lieta, ko viņi man prasīja, bija, ko es gribu darīt, un es uzreiz teicu, ka gribu mācīties,” viņa saka. “Man jau bija 16 gadu, un es nebiju bijusi skolā kopš 11 gadu vecuma. Es zināju, ka iegūt izglītību bija pirmais solis, lai es varētu sākt jaunu dzīvi un atvērt durvis uz savu nākotni.”

Najmo sāka iet skolā, un no jau paša sākuma tika ievietota audžuģimenē. Pēc tam, kad viņa bija iedzīvojusies un apguvusi islandiešu valodas pamatzināšanas, viņa saprata, ka viņai ir svarīga vēsts, ar kuru viņa vēlas dalīties ar pasauli, cik drīz vien iespējams.

Photo: UNHCR/Max-Michel Kolijn

Najmo audžutēvs – Finnbogi Bjernsens (Finnbogi Björnson) – palīdz viņai veidot reflektorus, lai padarītu videoklipus labākus. “Es vēlos, lai Najmo īstenotu savus sapņus un pieaugtu, un veidotu savu dzīvi tik labu, cik vien iespējams,” viņš saka. Foto – © UNHCR/Makss-Maikls Kolijns (Max-Michel Kolijn)

“Somālijas meitenēm, kuras nav Somālijā, ir lielākas iespējas. Viņām ir vairāk iespēju kļūt par sievietēm, kādas tās varētu būt. Es veidoju videoklipus, lai iedvesmotu jauniešus, jo īpaši, lai dotu iespēju  sievietēm. Es gribu parādīt meitenēm, ka viņas var censties kļūt par kaut ko vairāk.”

Viņas audžuvecāki ir atbalstījuši viņas sapni, palīdzot ar video aprīkojumu, un viņas jaunais tētis Finnbogi, kurš interesējas par fotogrāfiju, palīdzēja viņai ierīkot mazu studiju viņas istabā ar gaismām un reflektoriem, ko viņi veidoja kopā. Najmo izveidotie Facebook un Youtube kanāli ir kļuvuši plašāki, un viņai tagad ir vairāk nekā 60 tūkstošu sekotāju.

“Sociālie mediji ir vareni, un es varu izplatīt savu vēsti visu garo ceļu līdz laukiem Somālijā. Kāds, kas ir pie kamieļiem vai aitām, var vienkārši atvērt savu Facebook un skatīties mani, un gūt kādas idejas. Es gribu palīdzēt Somālijas sievietēm un meitenēm. Es vēlos viņas iedvesmot studēt, iestāties par savām tiesībām. ”

Najmo runā par izglītību, sieviešu dzimumorgānu sakropļošanu, piespiedu laulībām un sieviešu tiesībām. Viņa runā arī par kultūras normām, reliģiju, politiku un vardarbību pret sievietēm. Un viņas viedoklis ne vienmēr ir populārs.

“Daudzi cilvēki ir dusmīgi uz mani, viņi raksta nejaukus komentārus – jo es nenosedzu savus matus, jo man ir spēcīga balss. Bet, ja visi turpinās klusēt par šīm lietām, sliktas lietas turpināsies. Un tas gulst uz mums, sievietēm. Mums ir nepieciešams vairāk sieviešu, kas pieceļas kājās un paceļ balsi.”

Najmo tagad ir 20 gadu, un viņa turpina aizstāvēt sieviešu tiesības; viņa ceļo pa visu pasauli ar dažādām organizācijām un jauniešu grupām, un cilvēki vēlas dzirdēt viņas vēstījumu. Dzīvojot drošībā kā bēgle Islandē, viņa var turpināt izplatīt savu vēstījumu, neriskējot ar dzīvību. Ar savām vēstīm viņa vēlas sasniegt meitenes un sievietes visā pasaulē, bet viņai ir arī īpašs vēstījums Somālijas sievietēm, kuras dzīvo Eiropā un citās pasaules daļās.

“Mums tagad ir vairāk iespēju; mums ir jāmācās, mums ir jāstrādā kopā un jāpieceļas kopā, lai mēs, sievietes, kādu dienu varētu atgriezties Somālijā miera apstākļos un kopā veidot savu valsti.”

***

Turpmāk noskatieties videoklipu par Najmo. Jūs varat mainīt subtitru valodu, noklikšķinot uz iestatījumiem labajā stūrī.