UNHCR pieprasa ilgstošu atbalstu, lai visā pasaulē no koronavīrusa postošās ietekmes aizsargātu piespiedu kārtā pārvietotās personas

UNHCR nepieciešams steidzams atbalsts reaģēšanai, lai sagatavotos un novērstu COVID-19 uzliesmojumu bēgļu un citu pārvietoto personu grupu vidū uz zemeslodes.

UNHCR, ANO Bēgļu aģentūra, cenšas atrast 745 miljonus ASV dolāru, steidzoties sagatavoties un novērst COVID-19 uzliesmojumu bēgļu un citu pārvietoto personu grupu vidū uz zemeslodes. Šī ir UNHCR plānotā daļa no pārskatītā ANO Globālās humānās palīdzības plāna (publicēts pagājušajā ceturtdienā), lūdzot 6,7 miljardus ASV dolāru. Pamatojoties uz jaunākajiem novērtējumiem attiecībā uz vispārējo nepieciešamību ierobežot pandēmijas ietekmi piespiedu kārtā pārvietoto personu vidū, iepriekš minētā ir aktuālā summa. Tā plānota, pārskatot sākotnēji pieprasīto, – 255 miljonus ASV dolāru, kas tika lūgti iepriekšējā, š.g. 25. martā publicētajā UNHCR aicinājumā.

Tā kā koronavīruss šobrīd sastopams katrā valstī, tostarp tajās, kur mājo liels skaits bēgļu un pārvietoto personu grupas, 71 miljons bēgļu un piespiedu kārtā pārvietotās personas visā pasaulē ir visvairāk šī vīrusa draudiem pakļauto un viegli ievainojamo vidū.

Kamēr nav saņemti ziņojumi par vīrusa uzliesmojumu lielās bēgļu un iekšzemē pārvietoto personu (IDP) apmetnēs, UNHCR strauji reaģē uz situāciju 134 valstīs, kas uzņem bēgļus un ziņo par slimības lokālu pārnešanu.

“Pandēmija rada dziļas brūces visā pasaulē, it īpaši sievietēm un vecāka gadagājuma cilvēkiem. Cilvēkiem, kuri ir glābušies bēgot no kariem un vajāšanām, tās ietekme uz viņu eksistenci “no rokas mutē” un uz viņu patvēruma sniedzējiem ir bijusi postoša,” pauda ANO Augstais komisārs bēgļu jautājumos Filipo Grandi. “Kopā ar mūsu NVO partneriem ANO ir apņēmusies nenovirzīties un atbalstīt cilvēkus, kas spiesti glābties bēgot, kā arī viņu patvēruma sniedzējus, lai nodrošinātu šo cilvēku iekļaušanu sabiedrības veselības aizsardzības sistēmā un piekļuvi sociālajiem drošības tīkliem.”

Šobrīd visā pasaulē koronavīruss ir inficējis vairāk nekā 4 miljonus cilvēku un prasījis gandrīz 280 000 dzīvību. Tā kā nav gaidāms slimības maksimums pasaules nabadzīgākajās valstīs tuvāko 3 līdz 6 mēnešu laikā, UNHCR komandas visā pasaulē strauji reaģē un gatavojas vissliktākajam scenārijam.

Pierādījumi dziļai un nepārtrauktai krīzes ekonomiskai ietekmei uz bēgļiem ir nomācoši. Tuvajos un Vidējos Austrumos, kā arī Āfrikā, simtiem tūkstošu bēgļu ir lūguši steidzamu finansiālu atbalstu, lai nodrošinātu ikdienas svarīgākās vajadzības, kopš daudzās valstīs š.g. martā stājusies spēkā karantīna un citi sabiedrības veselības pasākumi. Libānā, kas piedzīvojusi ekonomikas lejupslīdi pat pirms pandēmijas, vairāk nekā puse no bēgļiem, kurus UNHCR aptaujāja aprīļa beigās, paziņoja, ka viņi ir zaudējuši iztikas līdzekļu avotu, kā piemēram, ikdienas darbu. 70 procenti konsultēto bēgļu paziņoja, ka viņiem nav bijis pietiekams skaits ēdienreižu. Ietekme uz bēgļu sievietēm ir pamatīga, gandrīz visas, kuras strādāja, teica, ka ir pieredzējušas savu ienākumu avotu zaudējumu.

UNHCR raizējas, ka darba algas un iztikas līdzekļu zaudējums var radīt psihosociālas problēmas. Jordānijā partneri ziņo par ievērojamu garīgās veselības un psihosociālo konsultāciju pieaugumu kopš š.g. marta.

Grupas, kas pakļautas īpašam nabadzības un ekspluatācijas riskam, ietver sieviešu pārvaldītās ģimenes, nepieskatītos un šķirtos bērnus, vecāka gadagājuma cilvēkus, kā arī lezbietes, gejus, biseksuālas personas, transpersonas un interseksuālas (LGBTI) personas. Viņu situāciju var uzlabot ārkārtas palīdzība, it īpaši ārkārtas naudas līdzekļu dotācijas.

Pateicoties savlaicīgiem un dāsniem valstu valdību un privāto atbalstītāju ieguldījumiem, UNHCR strauji reaģējusi uz koronavīrusa izraisīto situāciju. Dažu nedēļu laikā UNHCR lauka operāciju veikšanai sarūpējusi un piegādājusi vairāk nekā 6,4 miljonus sejas masku, 850 000 halātu, 3 600 skābekļa koncentratoru, 640 ventilatoru, vairāk nekā 1 600 novietnes un 50 mobilo slimnīcu teltis. Turklāt 6 tonnas individuālās aizsardzības līdzekļu (IAL) un medicīnas preču ir piegādātas pa “gaisa tiltu”, un saistībā ar COVID-19 naudas līdzekļi 30 miljonu ASV dolāru apmērā ir sadalīti 65 valstīm.

Šie fondi palīdzēs UNHCR turpmāk uzlabot nacionālās veselības un sanitārijas sistēmas, izmantojot palielinātu individuālās aizsardzības līdzekļu, medikamentu, ziepju un citas higiēnas piederumu piegādi. UNHCR arī strādā lai: palielinātu naudas līdzekļu atbalstu visneaizsargātākajām bēgļu ģimenēm, kas pārdzīvo ekonomisku šoku; uzlabotu pajumtes pārpildītās apmetnēs, lai novērstu slimības pārnešanu no cilvēka uz cilvēku; piegādātu vairāku mēnešu palīdzības un sanitārijas priekšmetu krājumus, nodrošinot fiziskās distancēšanās ieteikumus to izdales laikā. Šie līdzekļi arī nodrošinās, ka UNHCR var palielināt savu aizsardzību un palīdzību, tostarp bērnu aizsardzību un to personu aizsardzību, kas iesaistīti seksuālajos pakalpojumos un ar dzimumu saistītos vardarbības aktos. UNHCR steidzami adaptē dzīvību glābjošas aizsardzības programmas vardarbības aktos izdzīvojušām personām un aizstāv viņu tiesības, pārliecinoties ka veselības, psihosociālā atbalsta un drošības programmas tiek noteiktas kā būtiskas un joprojām ir pieejamas bēgļiem un piespiedu kārtā pārvietotajām personām.

Vairāk nekā 80 procenti visas pasaules bēgļu un gandrīz visi iekšzemē pārvietotie cilvēki tiek uzņemti valstīs ar zemiem vai vidējiem ienākumiem; dažas no tām stipri ietekmē konflikti, bads, nabadzība un slimības. Vairums piespiedu kārtā pārvietoto personu mitinās nometnēs vai blīvi apdzīvotos pilsētas rajonos, bieži dzīvojot nepiemērotos apstākļos ar ierobežotām, nestabilām sabiedrības veselības iespējām, sanitārijas iespējām un sociālās aizsardzības sistēmām.

Lai ierobežotu pandēmijas draudus, UNHCR noteikusi sagatavotības un novēršanas pasākumu prioritātes. Šie ir kritiski svarīgi pasākumi, lai novērstu augstāku mirstības intensitāti bēgļu un pārvietoto personu grupu vidū, bieži pārpildītu mitekļu un limitēta veselības stāvokļa dēļ, kā arī ūdens un sanitārijas infrastruktūras dēļ.

Šie pieprasītie fondi UNHCR pārskatītajā COVID-19 aicinājumā paredzēti, lai nosegtu UNHCR budžeta vajadzības reaģēšanai uz koronavīrusa ietekmi līdz š.g. gada beigām. UNHCR ir pateicīga ziedotājiem, kas jau ieguldījuši nozīmīgu finansējumu. Nenovilcinātais Amerikas Savienoto Valstu atbalsts, Vācijas, Eiropas Savienības, Apvienotās Karalistes, Japānas, Dānijas, Kanādas, Īrijas, Sony korporācijas, Zviedrijas, Somijas, Norvēģijas un Austrālijas, kā arī atsevišķu privātu ziedotāju atbalsts visā pasaulē ļāvis mums paplašināt savas aktivitātes globālā mērogā.