Pagulased ja norralased ühinevad esmaklassilise võrgukoostöö võimaluste loomise eesmärgil

Põhjapolaarjoonest veidi lõunasse jääv Mo i Rana Põhja-Norras tervitab pagulasi.

Süüria poiss räpib koos Norra bändiga Mo i Rana linnas, Norras. „Loodan, et mul õnnestub kôik sôjaga seotud helid meie mälestustest kustutada.“ Foto: UNHCR/Max-Michel Kolijn

Põhja-Norras asuval põhjapolaarjoonest veidi lõuna poole jääval Mo i Rana linnal on palju pakkuda – siin on lummav maastik, külalislahke rahvas ja hulk erinevaid töökohti. Kuid see on kauge, külm ja enamikule inimestele täiesti tundmatu koht.

„Põhja-Norra elanikkond on viimase 50 aasta jooksul kahanenud“, sõnab Merete Torsteinsen, kohaliku rahvaülikooli direktor. „Pagulased on siin teretulnud mitte ainult seetõttu, et me oleme sõbralikud, vaid ka seepärast, et vajame piirkonna elus hoidmiseks tungivalt nende abi. Meil on nii töö- kui elukohti – puudu on vaid inimesed.“

Aiman Shaqura, algatuse „Paku tööd“ asutaja ja käivitaja, on Palestiinast pärit pagulane, kes saabus Norrasse 27 aastat tagasi ja kellest on nüüdseks saanud edukas ettevõtja ja äriomanik. Tema uusim projekt  „Paku tööd“ on suunatud võrgukoostöö võimaluse loomiseks inimestele nagu ta ise – pagulastele, kes saabuvad Norrasse tohutu potentsiaalipagasiga ning kes vajavad enesetõestuseks vaid õiget aega ja kohta.

Aiman Shaqura esineb projekti „Paku tööd“ üritusel. “Me viisime kokku inimesed, kes muidu omavahel ei kohtuks.“ Foto: UNHCR/Max-Michel Kolijn

 

Kui Aiman külastas Mo i Rana linna ja pakkus välja töömessi ja võrgustikuürituse korraldamise idee, olid sellest vaimustuses nii kohalikud, sisserännanud kui ka äriomanikud. Taibati ruttu, et tegemist on kõigile asjaosalistele tulutoova üritusega. Üritusele läheneti samas vaimus, nagu Norra dugnad – hea tahte ja ühendatud jõupingutustega, kus igaüks annab vabatahtlikult oma panuse kas aja või muude ressursside näol.

“Me viisime kokku inimesed, kes muidu omavahel ei kohtuks – aitasime kontakte ja töökohti luua ning omavahel lõbusasti aega veeta“, selgitab Aiman Shaqura.

Ürituse ônnestumisele aitasid kaasa kohaliku lilleseadja rikkalik annetus, 200 kg esmaklassilist lõhekala, kohalike muusikute ning inspireerivate kônelejate pakutud meelelahutus, enam kui 30 ettevõtte osalus ja kuulsa koka abikäsi ning môistagi ka kohalikud pagulased ja peopaiga personal, kes sündmuse ette valmistasid, teenindasid ja süüa tegid. Nii sai teoks viietärniline pidu linna kõige prestiižikamas peopaigas, millest võttis osa enam kui 400 inimest.

Võrgukoostöö üritus ei olnud suunatud ainult töökohtade loomisele – see hõlmas ka sõprussidemete sõlmimist ning värsket arusaamist, et Mo i Rana kogukond koos oma põgenikega on valmis suurteks tegudeks.

Et nettverksarrangement som ikke bare tok sikte på å skape arbeidsplasser, men også å være et sted for å treffe nye venner, og erfare hva det fantastiske lokalsamfunnet i Mo i Rana og flyktninger kan få til sammen.

 

Mo i Rana kogukond lõi pagulaste ja kohalike ettevõttete kohtumiskoha. Foto: UNHCR/Max-Michel Kolijn