Eesti esimesel pagulaste jõuluturul sai suu magusaks

Eesti Pagulasabi uues keskuses sai jõulukotti soetada põgenike valmistatud maiustusi.

Eesti Pagulasabi pagulaskeskuses toimus esimene jõuluturg. © Annela Samuel

Enne jõule korraldas Eesti Pagulasabi oma Liivalaia tänava uues pagulaskeskuses jõuluturu, kus Eestis elavad pagulased ja immigrandid müüsid omavalmistatud asju. See oli esimene säärane pagulaste jõuluturg, millest korraldajad loodavad luua traditsiooni.

Baklava, brazak, khafeh – just neid Lähis-Ida kultuurides populaarseid maiustusi võisid basaari külastajad soetada jõuluvana kingikotti. Sellise maiustuste valikut pakkus turul näiteks Süüriast pärit Nermiin, kes peab Tallinna keskturu kõrval koos oma perega kohvikut Ali Baba, ning samuti Süüriast Eestisse põgenenud Shereen.

“Olen Eestis elanud neli aastat, täna olen siin turul koos oma poja Omariga, kes käib neljandas klassis ja aitab mind siin kassapidajana,” räägib Shereen, kelle poeg tunnistab kohe kõrval eesti keeles, et tema ise suurem magusasõber tegelikult ei olegi.

Shereen on Eestis elades oma maiustusi müügiks pakkunud koos oma abikaasaga loodud catering-firma Damascusfood kaudu ning nüüd on ta tegev Eesti Pagulasabi uue samalaadse ettevõtmise Siin&Sääl juures, mis loodi tänavu sügisel.

Siin&Sääl on juba mitmel üritusel Shereeni valmistatud suupisteid lauale pannud ning pagulaste valmistatud toitlustust saab tellida igasugustele avalikele üritustele. Lisaks korraldab Siin&Sääl araabia keele õpet, tantsutunde ja muud põnevat, mida mujalt kultuuridest Eestisse rännanud pagulased kohalikele saavad pakkuda.

Jõulubasaaril pakkus Siin&Sääl testimiseks maitsta erinevaid Süüria ja Liibanoni küpsiseid, mille vahel valitakse Siin&Sääl küpsisekarpi välja kõigi lemmikud. “See oli Eesti Pagulasabi juhi Eero Jansoni idee, et teeme meie sotsiaalsele ettevõtlusele magusaboksi küpsistega, mida valmistatakse maades, kust tuleb kõige rohkem pagulasi. Täna testime Süüria küpsiseid, et välja valida, millised sinna karpi lähevad,” rääkis pagulasturu korraldaja Annela Samuel.

Lisaks maiustustele sai turul soetada ka käsitööd ning Pakistanist pärit pagulased tegid huvilistele nahale henna-kaunistusi, mida naised armastavad sealkandis kanda usupühade ning pulmade ajal. Lääne-Aafrikast Togost pärit Senam mängis basaaril trummi ning kauples sealtkandist pärit puidust nikerdiste, mesilasvaha ja värvikirevate pluusidega. “Ma elan Tallinnas koos oma abikaasaga. Tahame siin oma lugu jagada, näidata eestlastele oma käsitööd ja jahada siinse kogukonnaga meie kultuuri,” kõneles Senam.

Annela Samueli ja pagulasabi tugiteenuste koordinaatori Mariel Värki eestvedamisel avati turul ka fotonäitus pagulaslaste tehtud fotodega teemal “Vabadus”. Värk ja Samuel on Topul juba kahel aastal korraldanud Eesti ja pagulaslaste fotolaagrit. “Eelmisel aastal said osalejad pildistamisest algteadmised ja sel aastal oskasid nad juba paremini pildistada. Tänavu käisid laagris ka filmimehed, kellega koos noored tegid ka filmiklipid stsenaariumiga oma tuleviku töökoha kohta,” rääkis Samuel.

© Annela Samuel