Sīriešu bēglis Latvijā: Bašars veido jaunu dzīvi Rīgā

Bašars Jusefs bija ieradies Latvijā kā students, kad Sīrijā 2011. gadā sākās karš. Dzirdot ziņas par tām zvērībām, kas notiek viņa dzimtenē, viņš izlēma, ka būs daudz drošāk palikt Latvijā.

Didzis Melbiksis, Riga

Līdzīgi kā citu patvēruma meklētāju gadījumos, arī viņam pēc pāris mēnešiem tika piešķirts alternatīvais statuss. Bašars ir sākotnēji no Damaskas, un viņa tēvs, māte un māsa joprojām atrodas Sīrijā. Daži no viņiem centās pamest Damasku, taču situācija citās valsts pilsētās nebija diez ko labāka. “Es ar viņiem sazinos gandrīz katru dienu – vai nu rakstu, vai zvanu. Man viņu ļoti pietrūkst, un es par viņiem uztraucos,” saka Bašars.

Bašars pats ir atradis jaunu dzīvi Latvijas galvaspilsētā Rīgā. Bašars tekoši runā krievu valodā, jo iepriekš ir studējis Kijevā un Maskavā. Tā viņam ir bijusi milzīga priekšrocība, jo daudzi Latvijas iedzīvotāji runā krieviski. Pēdējo četru gadu laikā Bašars ir nodarbojies ar tulkošanu no arābu uz krievu valodu un otrā virzienā, kā arī pasniedzis arābu valodas nodarbības. Šis darbs viņam nodrošināja līdzekļus iztikšanai, un brīvajā laikā viņš ir studējis latviešu valodu valsts apmaksātos kursos. Progress līdz šim ir bijis lēns. “Cilvēkiem ir vienkāršāk ar mani sarunāties krieviski. Patiesībā lielākā daļa manu paziņu ir latvieši, tomēr sadzīvē, kad mēs tiekamies, mēs sarunājamies krieviski,” skaidro Bašars. Viņš piebilst, ka valodas pielietojuma trūkums apgrūtina latviešu valodas apguvi, taču viņš nepadodas un vēlas kādreiz kļūt par Latvijas pilsoni.

Bašars tiekas ar vietējiem iedzīvotājiem katru dienu. Reizēm viņš pasniedz arābu valodu, citkārt konsultē un sniedz vērtīgu informāciju par uzņēmējdarbību arābu pasaulē vai arī vienkārši apspriež jaunas iespējas. Bašars uzskata, ka cilvēkiem ir jābūt proaktīviem, jo vienmēr var atrast iespējas kaut ko darīt. Viņš saka: “Katrs cilvēks grib piešķirt kaut kādu jēgu savai dzīvei. Un to var sasniegt pirmkārt caur darbu.”

Bašaram ir jau virs piecdesmit gadiem, un viņam nav pašam savu bērnu, par ko rūpēties. Tāpēc viņš mēģina būt sabiedriski aktīvs. Papildus saviem ikdienas darbiem viņš 2013. gadā nodibināja NVO “ES Sīrijas Asociācija”. Šī organizācija nodarbojas ar sīriešu integrācijas veicināšanu Eiropas Savienībā. 2014. gadā viņi sarīkoja labdarības koncertu Sīrijas bērniem ar baznīcas un mūziķu palīdzību. Tas notika Doma baznīcā Vecrīgā. Tagad Bašars ir entuziasma pārņemts, lai sarīkotu vēl vienu līdzīgu pasākumu un piesaistītu plašākas Latvijas publikas uzmanību Sīrijas krīzei. Viņš cer, ka latvieši būs iejūtīgi.

Viņa līdzšinējā pieredze Latvijā ir bijusi pozitīva. “Es nekad šeit neesmu juties kaut kādā veidā diskriminēts. Gluži pretēji – es esmu ļoti priecīgs un kopumā ļoti apmierināts ar kultūras līmeni un ar sabiedrības attieksmi pret ārzemniekiem. Un es te necenšos neko pārspīlēt,” viņš saka.

Pagājušajā gadā 373 cilvēki pieteicās kā patvēruma meklētāji Latvijā. 34 no pieteicējiem bija no Sīrijas, un 19 Sīrijas pilsoņiem tika piešķirts alternatīvais statuss.