Close sites icon close
Search form

Søg efter landesider

Landprofil

Landesider

UNHCR dybt berørt: 144 personer angiveligt døde eller savnede ud for Vestafrika

Briefingnotater

UNHCR dybt berørt: 144 personer angiveligt døde eller savnede ud for Vestafrika

21 Juli 2026 Også tilgængelig:

UNHCR, FN’s Flygtningeorganisation, er dybt berørt og bekymret over rapporter om, at 144 personer enten er døde eller savnede som følge af tragiske hændelser til søs ud for Mauretaniens kyst i sidste uge.

Flygtninge og migranter blev rapporteret døde eller savnede efter at have forsøgt den farefulde sørejse fra Vestafrika mod Europa.

I alt blev der gennemført tre redningsaktioner mellem den 14. og 18. juli i Nouadhibou, Mauretanien, hvor 387 personer blev bragt sikkert i land. UNHCR var til stede ved alle ilandsætninger sammen med nationale myndigheder og humanitære partnere for at støtte de overlevende og identificere særligt sårbare personer med behov for international beskyttelse. De overlevende kom fra forskellige lande.

Passagererne på en af de både, der blev reddet den 18. juli, havde oplevet en særlig tragedie, da 143 personer blev rapporteret savnede eller døde, og kun 38 overlevede, efter at båden havde drevet rundt i næsten 25 dage på Atlanterhavet efter afgang fra Bufalo i Gambia i et forsøg på at nå De Kanariske Øer, som er spansk territorie. Blandt de overlevende var to børn, som havde mistet alle deres familiemedlemmer under rejsen og nu er i bedring på hospital sammen med andre overlevende.

Endnu et dødsfald blev rapporteret blandt passagererne på en båd, der blev ilandsat den 14. juli.

Disse hændelser er en skarp påmindelse om, at trods vedvarende indsats fra kystmyndigheder og humanitære partnere for at redde liv, er Atlanterhavsruten fra Vestafrika mod De Kanariske Øer fortsat en af verdens mest dødelige ruter på grund af lange afstande, uforudsigelige havforhold, usødygtige og overfyldte både samt begrænset adgang til rettidig redning.

Selvom antallet af ankomster til den spanske øgruppe er faldet i år – med 61 procent siden 2025, med 4.400 ankomster pr. 15. juli i år – understreger hændelserne de vedvarende risici, som flygtninge og migranter står over for i forsøget på at nå Europa, hvoraf mange begiver sig af sted over 2.000 km fra deres tiltænkte destination.

Samlet set er mere end 40.000 mennesker ankommet til Europa ad søvejen på de største ruter i år sammenlignet med 65.407 i første halvdel af 2025. Alligevel har UNHCR og partnere gentagne gange advaret om, at dødsfald og forsvindinger til søs fortsat sker på alarmerende niveauer. Mange af disse hændelser finder sted langt fra offentlighedens opmærksomhed og resulterer ofte i, at hele både forsvinder.

På denne baggrund viser redningsaktionerne i Mauretanien, at der er behov for en fælles indsats for at adressere de grundlæggende årsager, der driver flygtninge og migranter til at tage disse farlige rejser, samtidig med at der sikres reel og hurtigere adgang til lovlige veje gennem højere genbosætningskvoter, flere arbejdsmuligheder og uddannelsesveje som alternativer til de farlige sørejser.

Indtil videre i 2026 er der registreret 17 ilandsætninger i Nouadhibou og Nouakchott i Mauretanien med i alt 2.147 reddede personer.