UNHCR logo
  • Skänk nu
UNHCR logo
  • Search
  • Sverige
  • Menu

Go to country site:

Danmark Eesti Regional site Suomi Island Lietuva Latvija Norge Sverige

Select a language for our global site:

English Français Español عربي
Select a country site:
  • Skänk nu
  • Data och resurser
  • Jobba med oss
  • Få hjälp

Share

Facebook Twitter
  • Om UNHCR
    • Vilka vi hjälper
    • UNHCR i världen
    • FN:s flyktingkommissarie
    • Framstående supportrar
    • UNHCR:s historia
    • Data och resurser
  • Vårt arbete
    • Familjeåterförening
    • Global Compact on Refugees & Global Refugee Forum
    • Ideella flyktingstödsprogram
    • Integration
    • Statslöshet
    • Vidarebosättning av kvotflyktingar
  • Nyheter
  • Svenskt bistånd
  • Kontakta oss
    • Information för flyktingar och asylsökande
    • Mediakontakter
Search UNHCR
Close Search
 
  • Home

Svenska UNHCR-representanten i Ukraina: “De som flyr hade inte några intentioner att lämna. De flyr på grund av rädsla för sina liv”

UNHCR:s representant i Ukraina, Karolina Lindholm Billing, berättade för Svenska FN-förbundet om läget i Ukraina, behoven bland flyktingar och hur UNHCR jobbar för att skydda civila i landet.

Karolina Lindholm Billing, UNHCR’s Representative in Ukraine. © UNHCR/Victoria Andrievska

Av Ida Scharla Lojmand  |  07.04.2022

Även i krig gäller lagar och civila måste skyddas emot krigsförbrytelser. Men kriget i Ukraina har redan krävt civila dödsoffer och fördrivit mer än 10 miljoner människor från sina hem. Karolina Lindholm Billing, representant för FN:s flyktingorganisation UNHCR i Ukraina, berättade hur organisationen jobbar för att skydda offer från kriget på ett online seminarium arrangerat av Svenska FN-förbundet 5. april 2022.  

UNHCR jobbar i Ukraina och grannländerna för att säkerställa skydd, till exempel tak över huvudet och kontantstöd, till de människor som har förlorat sina hem och sina inkomster. Organisationen arbetar även för att leverera humanitär hjälp till de människor som är fast i konfliktområden.  

– I de hårdast drabbade områden är de humanitära behoven enorma. I flera av städerna i Donbass-regionen har man inte haft tillgång till vatten, eller kunnat fylla på sina förråd med mat, under lång tid. UNHCR har från början arbetat tillsammans med de lokala myndigheterna och räddningstjänsterna i områden som drabbats hårt för att försöka komma ut med nödhjälp, säger Karolina Lindholm Billing som själv befinner sig i Ukraina.  

Ola Engdahl, specialrådgivare i folkrätt vid Utrikesdepartementet, deltog även i seminariet och berättade vilka lagar som gäller för skydd av civila i krig. Se videon för att höra mer om hur UNHCR arbetar i Ukraina och hur misstänkta krigsförbrytelser kan hanteras.

Dela på Facebook Dela på Twitter

 

  • UNHCR Nordic & Baltic Countries
  • UNHCR Global website

© UNHCR 2001-2023

  • Privacy Policy
  • Follow