Close sites icon close
Search form

Hae maan sivustoa

Maaprofiili

Maan verkkosivusto

Vuoden Pakolainen 2026 Youssef Asad Alkhatib

Tarinat

Vuoden Pakolainen 2026 Youssef Asad Alkhatib

16 Kesäkuu 2026 Saatavilla myös:
Refugee of the Year 2026 Youssef Asad Alkhatib

Suomen Pakolaisapu on valinnut Vuoden pakolaiseksi 2026 helsinkiläisen Youssef Asad Alkhatibin. Nimitys julkistettiin tiistaina 16.6. Helsingissä.

Lähtö pakoon

”Kun ihminen selviytyy diktatuurin jaloista, se on kuin lintu pääsisi häkistä”. Näin kuvailee Vuoden pakolainen 2026 Youssef Asad Alkhatib elämäänsä Suomessa.

Syyriasta kotoisin oleva Youssef lähti etsimään turvaa 15-vuotiaana ja joutui jättämään perheensä ja kotimaansa taakseen. ISIS oli saapunut perheen kotiseudulle ja uhkaili myös nuorta Youssefia. Perhe päätti, että pojan oli aika lähteä.

Kyyti oli tulossa hakemaan Youssefia klo 2 yöllä. Illalla nuori juoksi parhaan ystävänsä luo vielä viimeisen kerran.

”Minua pelotti lähteä matkaan, ja pyysin kaveriani mukaani. Hän vastasi minulle, että ei voi, koska hänellä on seuraavana päivänä biologian koe. Tuo lause musersi minut: opiskelun sijaan minun täytyy lähteä pakoon.”

Youssef palasi surullisena kotiin, jossa äiti pakkasi lapselle reppua matkaa varten. Isä oli iso ja äänekäs mies, mutta nyt Youssef näki hänen istuvan sohvalla hiljaa ja kyynel silmässä.

”Päätin olla rohkea perheeni vuoksi, ja sanoin isälle, että pärjään kyllä. Itselläni oli huoli siitä, miten perheeni pärjää, ja kuka on vanhempieni tukena, jos jotain tapahtuu”.

Matka turvaan

Lapsuus Syyriassa ennen vuoden 2011 vallankumousta oli Youssefin mukaan kaunista: lapset pelasivat jalkapalloa, ja keskiviikkoisin oli aina paikallisten juhlapäivä, jolloin keräännyttiin yhdessä ulos iloitsemaan.

”Tärkeintä oli vain löytää pallo ja paikka, jossa sitä pelata. Muistan myös unelmoineeni arkkitehdin työstä: katselin rakennuksia ja halusin tehdä niistä tulevaisuudessa kauniimpia”, Youssef muistelee.

Youssef muistaa myös hallituksen vastaiset mielenosoitukset.

”En tietenkään ymmärtänyt mitään taloudesta tai korruptiosta, vaan mielenosoitukset olivat jännittäviä paikkoja lapselle. Minulle ne olivat hetkiä, jolloin eri taustaiset ihmiset kokoontuivat yhteen ja rummut soivat musiikin tahtiin. Vanhempani kielsivät minua menemästä, mutta aina jotenkin löysin tieni sinne”, Youssef naurahtaa.
Lapsuuden jäädessä taakse edessä oli matka Turkin kautta Kreikkaan. Turkissa Youssef vietti muutaman kuukauden ja teki töitä kenkätehtaalla saadakseen rahaa ruokaan. Hän muistaa painavat, itsensä kokoiset kassit täynnä sandaaleja, jotka piti raahata kerroksesta toiseen monta kertaa päivässä.

Lopulta Youssef jatkoi matkaa kohti Kreikkaa. Kolme kuukautta hän nukkui makuupussissa Makedonian ja Kreikan välissä rajojen sulkeutumisen vuoksi.

“Syyriasta lähtöni jälkeen oli kulunut jo puolitoista vuotta, kun sain viestin YK:n pakolaisjärjestö UNHCR:ltä: Suomi haluaa ottaa sinut vastaan. Kysyin ensimmäiseksi, onko se kaupunki Saksassa?”, Youssef naurahtaa.

Uusi mahdollisuus

Youssef saapui Suomeen keväällä 2017 ollessaan 16-vuotias. Lentokoneen laskeutuessa Helsinkiin Youssef tiesi haluavansa käyttää hänelle tarjotun uuden mahdollisuuden: hänestä tulisi näyttelijä.

Saavuttuaan Siuntion alaikäisten vastaanottokeskukseen Youssef avasi tietokoneen ja alkoi etsiä suomalaisia näyttelijöitä. Kääntäjän avulla hän lähetti näyttelijöille sähköposteja: ”Olen Youssef, 16-vuotias, ja haluan näyttelijäksi. Minulla ei ole vielä kokemusta, mutta minulla on paljon energiaa”. Suurimpaan osaan viesteistä Youssef ei saanut koskaan vastausta, mutta oltuaan vasta kaksi päivää Suomessa matka kohti näyttelijän uraa alkoi.

”Sain ensimmäisen roolini Kansallisteatterin projektissa ”Toinen koti”. Sen jälkeen liityin Ylioppilasteatteriin ja aloitin peruskouluopinnot Eiran aikuislukiossa. Vuonna 2020 valmistuin peruskoulusta ja jatkoin näyttelemistä erilaisissa projekteissa.”

Myös vuosi 2021 oli Youssefin elämässä käänteentekevä: hänet hyväksyttiin Teatterikorkeakouluun ensimmäisenä pakolaistaustaisena opiskelijana.

”Kun saavuin Suomeen, omistin vain unelmani. Ja nyt, lähes 10 vuotta myöhemmin, tunnen paljon upeita ihmisiä ja valmistun Teatterikorkeakoulusta”, Youssef hymyilee.

Youssefin sanojen mukaan kieli on hänen ainut työkalunsa Suomessa. Peruskoulussa puhuttiin maahanmuuttaneiden kesken paljon arabiaa, minkä vuoksi Youssef tahtoi suomalaisten keskuuteen.

”Onneksi pääsin niin nopeasti mukaan teatteriin, sillä se oli paras paikka oppia suomen kieltä. Tämä kieli on vaikea, mutta kuuntelemalla suomalaisia lauluja ja katsomalla elokuvia, alkoi se pikkuhiljaa rullaamaan”, Youssef tiivistää.

Kohtaamisen tärkeys
Työnsä kautta Youssef on pohtinut omaa pakolaistaustaisuuttaan yhdistelemällä sitä suomalaisuuteen. Myös Vuoden pakolaisena hän haluaa olla rakentamassa siltoja ihmisten välillä ja yhdistää suomalaisen ja arabialaisen kulttuurin.

”Uskon, että se on minun tehtäväni täällä: pitää huolta Suomesta, joka otti minut vastaan, ja tuoda mukanani se, mistä olen lähtöisin.”

Kulttuurien ja eri taustojen yhteensovittaminen ei Youssefin mukaan kuitenkaan aina ole niin yksinkertaista.

”Koen itseni osittain suomalaiseksi: laulan vanhoja suomalaisia lauluja, istun terassilla ja nautin kesästä. Kaikki eivät kuitenkaan halua nähdä minua suomalaisena, ja samalla kaipaan lapsuuteni Syyriaan ja kavereitani. Mutta ristiriitaisuuden keskellä olen saavuttanut unelmani.”

Vuoden pakolaisena Youssef tahtoo erityisesti puhua nuorille ja toimia heille esimerkkinä elämän mahdollisuuksista. Hän tahtoo jakaa tarinaansa Suomen lisäksi muulle maailmalle.

”Toivon, että pystyn pelastamaan nuoria rajuista olosuhteista, kuten minut pelastettiin. Jos yksikin nuori löytää avullani uuden suunnan, se on suuri voitto. Nuoret rakentavat tulevaisuutemme”.

Tulevan vuoden aikana Youssef haluaa myös vaikuttaa suomalaiseen ilmapiiriin tuomalla esiin positiivisuutta ja elämän arvostusta. Hän korostaa ihmisten samankaltaisuutta ja pienten eleiden merkitystä.

”Ei ole väliä, mistä olet kotoisin tai oletko rikas vai köyhä – olemme kaikki samassa kaupungissa ja kävelemme samalla asfaltilla. Uskon, että jo se pieni ele, että katsomme toisiamme silmiin ja sanomme moi, voi ajan myötä synnyttää suuren muutoksen. Ja ennen kaikkea: voimme olla kiitollisia siitä, että heräämme uuteen päivään turvassa”, Youssef kiteyttää.

Youssef Asad Alkhatib

Ikä: 26
Synnyinmaa: Syyria
Asuu: Helsingissä
Ammatti: Näyttelijä
Perhe: Syyriassa isä ja kolme siskoa
Tullut Suomeen: Yksin alaikäisenä vuonna 2017 Kreikasta YK:n uudelleensijoittamisjärjestelmän kautta
Erityistä: Oppinut suomea Tapio Rautavaaran laulujen kautta

Lisätiedot ja haastattelupyynnöt:
Marjukka Koskenkorva, viestinnän asiantuntija, Suomen Pakolaisapu ry
[email protected], p. 045 133 3803