Studentai padeda pabėgėlių jaunimui tęsti studijas Danijoje

Kopenhagos universiteto studentų grupė įkūrė tinklą „Student Refugees“, kad jauniems pabėgėliams suteiktų informacijos apie studijas Danijoje ir jiems padėtų. Savanoriai paaiškina pabėgėliams apie priėmimo kriterijus, prašymų teikimo procedūras ir visą sistemą, taip pat teikia jiems labai reikalingą vietinių studentų pagalbą.

©UNHCR/Max-Michel Kolijn

 

Prieš dvejus metus į Daniją atvykęs Ali, 24 metų pabėgėlis iš Sirijos, neabejojo, kad norėtų tęsti studijas. Tačiau greitai paaiškėjo, kad Danijos švietimo sistema labai skiriasi nuo studijų gimtojoje Sirijoje.

Nors socialiniai darbuotojai tikino, kad jis galėtų studijuoti ir Danijoje, buvo aišku, kad paprasta tikrai nebus.

„Studijuoti – mano svajonė, bet iškilo labai daug problemų ir sunkumų. Jaučiausi tarsi atsimušęs į sieną ir nieko negalintis padaryti,“ – pasakoja Ali.

Viskas pasikeitė, kai draugas jam papasakojo apie universiteto studentų įkurtą savanorių tinklą „Student Refugees“, kurio tikslas – padėti jauniems pabėgėliams susirasti galimybę studijuoti.

Studentai savanoriai padeda pabėgėliams išsiaiškinti, kaip veikia Danijos sistema, įveikti kalbos barjerą ir imtis veiksmų, kad prašymas atitiktų priėmimo kriterijus. Jie papasakoja apie galimybes, pataria dėl parengiamųjų kursų ir prašymų teikimo procedūrų. Ne mažiau svarbu ir tai, kad savanoriai teikia labai reikalingą vietinių studentų pagalbą ir skatina pabėgėlius studijuoti.

„Matome, kad pabėgėliams dažnai siūlomas žemos kvalifikacijos ir mažai apmokamas darbas. Nemanau, kad tai geriausias būdas juos integruoti, nes tada žmonės, studijavę gydytojo ar mokytojo specialybę, tampa taksistais ar valytojais,“ – teigia tinklo įkūrėja Alba Ortega.

Gavus Europos ir Danijos fondų finansinę paramą, „Student Refugees“ oficialiai įsteigtas 2017 m. rudenį. Vien tik per pirmąjį pusmetį į juos kreipėsi daugiau kaip 70 jaunų pabėgėlių, turinčių ekonomikos, chemijos, teisės, inžinerijos ir kitų sričių išsilavinimą. Besikreipiančių skaičius vis auga, nes tinklas nuolat organizuoja atvirus renginius, kuriuose pabėgėliai sulaukia pagalbos ir paramos. Jiems paskiriamas „Student Refugees“ priklausantis studentas kuratorius.

„Norėjome suteikti žmonėms galimybę tęsti studijas, kurias jie pradėjo gimtojoje šalyje,“ – pasakoja tinklo įkūrėja Alba Ortega. Alba ir kiti savanoriai ne kartą dalyvavo Europoje vykusiose konferencijose integracijos klausimais, kuriose dalijosi savo idėja ir patirtimi.

Medicinos studentė danė Sara yra viena iš „Student Refugees“ kuratorių, prisijungusi prie tinklo tam, kad kovotų su neigiamu visuomenės nusistatymu prieš pabėgėlius Danijoje.

„Nuolat pabrėžiama, kad pabėgėliai yra našta, tačiau aš su tuo nesutinku. Norėjau įrodyti, jog ne visi danai taip galvoja. Galbūt tai tik lašas jūroje, bet aš mielai bendrauju su pabėgėliais ir noriu padėti,“ – teigia Sara.

Ali (24 m.) Sirijoje studijavo prancūzų kalbą ir vertimą, tačiau jam teko bėgti iš šalies drauge su motina ir seserimi. Šiuo metu Ali yra pateikęs prašymą dėl humanitarinių mokslų studijų Roskildės universitete, prasidėsiančių šį rudenį. Tai tapo įmanoma tik tuomet, kai paskatintas savanorių patarimų ir paramos, Ali pasiekė, kad Danijos aukštojo mokslo ministerija patvirtintų Sirijos universiteto išduotus dokumentus ir išklausytus dalykus.

„Tinklas „Student Refugees“ man suteikė vilties. Jie padėjo man patikėti, kad aš galiu studijuoti,“ – teigia Danijoje gyvenantis pabėgėlis iš Sirijos Ali (24 m.). Gavęs danų studentų savanorių tinklo paramą ir patarimus, Ali pateikė prašymą universitetui Danijoje, siekdamas tęsti studijas. ©UNHCR/Max-Michel Kolijn

Dabar Ali, kaip ir daugelis kitų jaunų pabėgėlių, kuriems „Student Refugees“ padėjo pateikti prašymus Danijos universitetams,  laukia, kol vasarą bus priimtas sprendimas dėl jo priėmimo.

Tinklo „Student Refugees“ parama ir pagalba Ali suteikė vilties ir pasitikėjimo savimi.

„Jie man padėjo iš naujo įsivaizduoti savo ateitį. Aš jais pasitikiu, nes apie Danijos sistemą jie žino daug daugiau nei aš. Šis tinklas man padėjo patikėti savimi. Patikėti, kad viskas įmanoma,“ – sako Ali.

Šis video yra išverstas į lietuvių kalbą. Pamatyti subtitrus lietuvių kalba, paspauskite “Settings” (dešiniajame apatiniame kampe), po to “Subtitles” ir pasirinkite kalbą.

 

Papildyta 2018 m. rugsėjo mėn.:

Puikios naujienos! Ali buvo priimtas į Rosklides Universitetą.

“Buvau pozityviai nusiteikęs, bet taip pat ir pergyvenau. Kai gavau laišką, kad mane priėmė, tai buvo beveik geriausia mano gyvenimo diena”. Prieš kelias savaites Ali pradėjo Tarptautines socialines bakalauro studijas.

“Jau dabar turiu daug naujų draugų, nes čia visi mes esame tik studentai”, sakė jis. “Aš tikrai labai laimingas, bet aš suprantu, kad tai taip pat yra ir iššūkis man, nes nesimokiau jau daug metų. Taigi  turiu atnaujinti savo studijų režimą.”

Deja ne visi vaikai ir jaunuoliai, kurie buvo priversti palikti savo namus turi galimybę grįžti į mokyklas. Tik vienas procentas pabėgėlių jaunimo tarpe turi teisę į  aukštąjį mokslą. UNHCR neseniai perspėjo apie didėjantį atotrūkį ir 4 mln. pabėgėlių vaikų ne mokyklose. Daugiau informacijos rasite čia.