Darbas Lietuvoje Sirijos pabėgėliui atveria naujų galimybių

Lietuvos ambasadai Graikijoje pasikvietus juos į pokalbį, Majdo šeimos perkėlimas į Lietuvą buvo patvirtintas. Lietuvoje jų laukė naujas gyvenimas visiškai nepažįstamoje šalyje.

© UNHCR/Max-Michel Kolijn

Majdas Mohammadas – vienas iš 400 baldų gamyklos darbuotojų. Jis dirba maždaug 28 tūkst. gyventojų turinčiame vidurio Lietuvos mieste – Jonavoje. 2017 metais  30-metis Sirijos gyventojas Majdas iš Homso buvo perkeltas į Lietuvą iš Graikijos drauge su žmona ir dukra.

Anksti ryte Majdas pradeda kasdienę kelionę į darbą gamykloje „Baldai Jums“. Majdas pasakoja, kad darbas padeda jam padengti svarbiausias išlaidas, pvz., mokesčius už nuomą, medicininę priežiūrą ir kitas paslaugas, ir sykiu suteikia galimybę bendrauti su vietiniais gyventojais. Lietuvoje, kai turi darbą, tai reiškia, kad esi aktyvus, moki mokesčius ir dalyvauji kasdieniame visuomenės gyvenime. Čia, Lietuvoje, darbo turėjimas yra viskas, – sako jis.

“Darbuotojai pabėgėliai, kurie dirba mūsų įmonėje, pateisino mūsų lūkesčius”

Pabėgus nuo karo Sirijoje, Majdui teko perplaukti Viduržemio jūrą su žmona ir dvejų metų dukra, kad surastų saugų prieglobstį Europoje. Laive buvo pilna žmonių, buvo labai sunku ir baisu, turiu omeny… jūrą… “, – prisimena Majdas. Ne taip, kaip 3139 pabėgėliams, kurie 2017 m. Viduržemio jūroje prarado gyvybę, Majdui ir jo šeimai pavyko pasiekti Graikijos krantus. Lietuvos ambasadai Graikijoje pasikvietus juos į pokalbį, Majdo šeimos perkėlimas į Lietuvą buvo patvirtintas. Lietuvoje jų laukė naujas gyvenimas visiškai nepažįstamoje šalyje.

Baldų gamykla „Baldai Jums“, kurioje dirba Majdas, yra pirmaujanti Sirijos pabėgėlių darbdavė Lietuvoje. 2017 metais ji pradėjo įdarbinti pabėgėlius ir jau aštuoniems pabėgėliams suteikė darbo vietą.

„Darbuotojai pabėgėliai, kurie dirba mūsų įmonėje, pateisino mūsų lūkesčius“, – teigia „Baldai Jums“ generalinis direktorius Alfonsas Meškauskas.

A. Meškauskas pripažįsta, kad jis, kaip ir daugelis darbdavių Lietuvoje, turėjo neigiamą nuomonę apie pabėgėlius, bent jau prieš susidurdamas su jais asmeniškai. „Laikraščiai paprastai nerašo apie tai, kiek pabėgėlių sėkmingai integravosi ir ar jiems gerai sekasi“, – sako jis.

„Mes stengiamės suprasti ir padėti. Nes vieną dieną gali atsitikti ir taip, kad mes patys tapsim pabėgėliais.“

Įgyvendindamas bandomąją programą, A. Meškauskas iš pradžių pasamdė du sirus. Pradžioje jie atlikdavo paprastas užduotis, o dabar atlieka ir sudėtingesnius darbus.

Ši iniciatyva buvo sėkminga ir bendrovė įdarbino dar daugiau pabėgėlių iš Sirijos. A. Meškauskas tikisi, kad tai bus pavyzdys kitoms bendrovėms, nes įdarbinti pabėgėlius naudinga juos priimančiajai šaliai, verslui ir patiems pabėgėliams.

„Mes stengiamės suprasti ir padėti, – sako A. Meškauskas. – Turbūt žmogiška padėti, kai kiti patenka į nelaimę ir ieško prieglobsčio. Nes vieną dieną gali atsitikti ir taip, kad mes patys tapsim pabėgėliais.“

Darbas „Baldai Jums“ Majdui suteikė galimybę išmokti naujos profesijos ir pradėti gyvenimą iš naujo Lietuvoje. Dabar jis jaučiasi kaip bet kuris kitas darbuotojas gamykloje. „Čia nėra diskriminacijos, o darbuotojai vertinami už darbo našumą ir efektyvumą“, – teigia jis.

Kalbėdamas apie lietuvišką orą, Majdas pasiguodžia, kad vis dar nėra pripratęs prie šaltų žiemų, bet priduria, kad yra dėkingas už tai, kad gyvena ramioje ir saugioje vietoje. Majdas tikisi, kad jo abiejų vaikų gyvenimas bus lengvesnis, o ateitis geresnė, nes jie išmoks kalbą ir greičiau prisitaikys prie kultūros. „Aš noriu pasilikti Lietuvoje, nes man ir mano šeimai reikia stabilumo. Nuolatiniai pokyčiai ir kelionės vaikams nėra gerai, o gyvendami čia jie turės galimybių“, – sako jis.

—–

2018 m. pavasarį Jungtinių Tautų pabėgėlių agentūra  (UNHCR) ir Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija (EBPO) pateikė  veiksmų planą, pagal kurį siekiama suteikti pabėgėliams daugiau darbo galimybių, kadangi jų įgūdžiai ir savybės turi didelį ekonominį potencialą. Šis dokumentas parengtas po išsamių konsultacijų su darbdaviais ir kitais svarbiais subjektais. Jame nurodyti tiek uždaviniai, tiek galimybės ir pateikiama sėkmingos praktikos pavyzdžių iš viso pasaulio šalių. Veiksmų plane taip pat pateikiami veiksmų sąrašai, kad institucijoms, darbdaviams ir kitiems visuomenės subjektams būtų lengviau įdarbinti pabėgėlius. Lietuva prie EBPO prisijungė 2018 m. liepos mėn. ir siekia prisidėti prie šio plano įgyvendinimo.

Jis jaučiasi kaip bet kuris kitas darbuotojas gamykloje.©UNHCR/Max-Michel Kolijn

Majdas Mohammadas – vienas iš 400 baldų gamyklos darbuotojų. ©UNHCR/Max-Michel Kolijn

A. Meškauskas tikisi, kad tai bus pavyzdys kitoms bendrovėms, nes įdarbinti pabėgėlius naudinga juos priimančiajai šaliai, verslui ir patiems pabėgėliams. ©UNHCR/Max-Michel Kolijn

Čia, Lietuvoje, darbo turėjimas yra viskas. ©UNHCR/Max-Michel Kolijn