Temats par bēgļiem, patvēruma meklētājiem un cilvēku piespiedu pārvietošanu ir kļuvis aktuāls politiskajās un sabiedriskajās diskusijās. Tomēr šo tematu apvij mīti un pārāk bieži trūkst faktu. Šajā lapā UNHCR sniedz jums 10 svarīgus faktus par bēgļiem no 2022. gada ziņojuma “Globālās tendences”, lai turpmākās diskusijas būtu pamatotas ar faktiem.
Karu, vajāšanas, konfliktu, vardarbības un cilvēktiesību pārkāpumu dēļ piespiedu kārtā pārvietoto cilvēku skaits 2022. gada beigās pieauga līdz 108,4 miljoniem. Šis skaitlis ietver 35,3 miljonus bēgļu. Tikai viena gada laikā piespiedu pārvietoto personu skaits ir pieaudzis līdz 19,1 miljonam, kas ir lielākais gada pieaugums, kāds jebkad pieredzēts.
Turcija ir lielākā bēgļu uzņemšanas valsts pasaulē ar 3,6 miljoniem bēgļu, tai seko Irānas Islāma Republika ar 3,4 miljoniem bēgļu. Gandrīz visi no 3,6 miljoniem Turcijā uzņemto bēgļu ir no Sīrijas.
Lai gan 34,6 miljoni cilvēku ir pametuši savu valsti, lielākā daļa no tiem, kas spiesti bēgt, 62,5 miljoni, joprojām atrodas savā valstī kā piespiedu pārvietotas personas iekšzemē. Kolumbija un Sīrija ir divas valstis ar vislielāko piespiedu pārvietoto personu skaitu savā valstī – katrā no tām ir 6,8 miljoni.
Lai gan bērni veido 30% no pasaules iedzīvotāju skaita, kopumā 41% no visiem bēgļiem ir bērni. 2022. gadā aptuveni 51 700 bērni bez pavadības vai šķirti no ģimenes meklēja patvērumu dažādās pasaules valstīs.
52% no visiem bēgļiem un ir tikai no trim valstīm: Sīrijas Arābu Republikas (6,5 miljoni), Ukrainas (5,7 miljoni) un Afganistānas (5,7 miljoni).
Lielākā daļa cilvēku, kas bēg no konfliktiem un vajāšanas, paliek savas izcelsmes valsts tuvumā. 2022. gada beigās kaimiņvalstīs izmitināto bēgļu skaits salīdzinājumā ar iepriekšējiem gadiem samazinājās, galvenokārt tāpēc, ka daudzi ukraiņi ir izmitināti valstīs, kas nerobežojas ar Ukrainu.
Lielākā daļa bēgļu joprojām tiek uzņemti valstīs ar zemiem un vidējiem ienākumiem. Pasaules nabadzīgākajās valstīs dzīvo neproporcionāli liela daļa no pasaulē piespiedu pārvietotajām personām. Lai gan šajās valstīs dzīvo 9% no pasaules iedzīvotāju skaita un tās veido tikai 0,5% no pasaules iekšzemes kopprodukta, tajās mitinās 16% no visiem bēgļiem.
Daudzi bēgļi ir piespiedu pārvietoti gadiem, pat gadu desmitiem. Aptuveni 23,3 miljoni bēgļu atrodas tā dēvētajās ieilgušajās situācijās. Ieilgušas situācijas ir tās, kurās vairāk nekā 25 000 bēgļu no vienas izcelsmes valsts vismaz piecus gadus pēc kārtas ir bijuši trimdā attiecīgajā uzņemošajā valstī ar zemiem vai vidējiem ienākumiem.
Ukrainas bēgļu skaits 2022. gada beigās pieauga līdz 5,7 miljoniem. Tas bija straujākais bēgļu pieplūdums kopš Otrā pasaules kara, ko izraisīja pilna mēroga kara izcelšanās Ukrainā pēc Krievijas iebrukuma 2022. gada februārī.
Lai gan piespiedu pārvietoto personu skaits ar katru gadu pieaug, risinājumu rašanās ātrums ir palēninājies. 2022. gadā 6 miljoni piespiedu pārvietoto personu, tostarp 339 300 bēgļu, atgriezās savās izcelsmes teritorijās vai valstīs. Tas ir par 21% mazāk nekā iepriekšējā gadā. 2022. gadā uz katru bēgli, kas atgriezās vai tika pārmitināts, attiecīgi bija 16 jauni bēgļi.
Dalīties Facebook Dalīties Twitter