Noored pagulased õpetavad Rootsi eakatele IT oskusi

Kuna põgenikud vajavad rootsi keele praktikat ja eakad abi uute nutitelefonide kasutamisel, oleks patt jätta need kaks omavahel kokku viimata.

Setrag ja Sara õpetavad Karlskoga raamatukogus Kerstinile ja Åkele, kuidas kohalikku transpordirakendust kasutada. ©UNHCR/Anders Aalbu

Karlskogas, Rootsi südames asuvas linnakeses, on kätte jõudnud laupäev. Kerstin ja ta abikaasa Åke on kaasa võtnud nii oma nutitelefonid kui ka tahvel- ja sülearvuti. Neil on hulk küsimusi ja vanapaar nendib, et mõned neist lähevad ilmselt teisele ringile. Setragil ja ta kolleegil Saral ei ole aga selle vastu midagi. Korratud küsimus on vaid järjekordne võimalus rootsi keele harjutamiseks.

IT oskusi õpetades räägib Setrag aeglaselt, Kuid kiirustamata kõnelevad ka vanurid, kes iga laupäev arvutite ja nutitelefonide kasutama õppimiseks raamatukokku kogunevad. Õpetajate pagulasestaatus neid ei sega, sest aeglasest selgitusest on neil hõlpsam aru saada.

Sinises IT juhendaja särgis Setrag seletab kannatlikult Kerstinile: „Edasi liigute juba bussiga ja selleks peate uue rakenduse avama, kuna see siin on rongipiletite ostmiseks.” Rakenduse laadimise ajal räägib Setrag Kerstinile, et alguses kuvatav teade ilmub vaid üks kord. „Seda näete vaid esimesel kasutuskorral. See peaks andma ülevaate mobiilirakenduse kasutamisest,” seletab Setrag, viidates samas kirjele „Edasi”.

20-aastane Setrag Godoshian tuli Süüriast Rootsi 2014. aastal. Ta osales kolm aastat tutvustusprogrammis ja õppis rootsi keelt. IT juhendajaks saamiseks pidi ta teatud määral rootsi keelt oskama. Nüüd on Setragil võimalus tihti rootsi keelt rääkida, ta peab oma esimest olulist ametit Rootsis ja on kohalikku ellu paremini sulandunud. Teisest küljest täiendavad paljud eakad oma IT-alaseid oskusi.

Samuti 20-aastane Sara Alaydi põgenes ka Süüriast ja saabus Rootsi 2015. aastal. IT-juhendajaks saamine on olnud määrava tähtsusega tema Rootsi ühiskonda integreerumisel. „Sellest on olnud väga palju abi. Olen hakanud rohkem suhtlema, ka koolis. IT juhendajana saadud kogemused aitavad ka klassis rühmatöödes osalemises,” selgitab ta. „Eakatel on kalduvus veidi aeglasemalt rääkida ja see teeb meie töö lihtsamaks. Kuna nendega rääkimine on seetõttu vähem närvesööv, saame pidevalt keelt harjutada,” nendib Sara. „Ehkki me teeme vigu, oleme nendega suhtlemisel enesekindlamad,” lisab Setrag omalt poolt.

 

Tiek Kerstin, tiek Okė labai patenkinti pagalbą teikiančiais IT konsultantais. „Jie mus tiek daug išmokė, pradedant internetine bankininkyste, baigiant „Google“ žemėlapiais. Jaunesnės kartos sparčiai visko mokosi. Džiaugiuosi, kad galėjome čia kelis kartus apsilankyti ir iš jų išmokti naudotis kompiuteriais“,  – teigia Kerstin.

Programa „IT Guide Sweden“ prasidėjo 2010 m. Į jos iniciatorę Gunillą Lundberg kreipėsi du ką tik į Švediją atvykę paaugliai, ieškantys darbo vasarai. Gunillai paklausus, ką jie moka, jaunuoliai atsakė, kad gerai išmano viską, kas susiję su kompiuteriais. Šiandien „IT Guide“ vyksta daugiau kaip 20 Švedijos savivaldybių  – įdarbinta apie 200 jaunųjų IT konsultantų.

Turustamine ja programmi reklaamimine on samuti osa tööst. ©UNHCR/Anders Aalbu

 

Vienas iš programos „IT Guide“ Švedijoje tikslų – suteikti jauniems pabėgėliams pirmąjį darbą. Tokį darbą, kuris galėtų praversti ateityje ieškant tolesnių galimybių. Ieškant darbo geros ankstesnių darbdavių rekomendacijos visada yra privalumas. Ateityje Setragas norėtų studijuoti ir tapti arba IT inžinieriumi, arba kompiuterinių žaidimų kūrėju. Jis pasirinko IT programą ir mokykloje, o IT konsultanto darbas savaitgaliais jam labai parankus. „Norėčiau ir toliau padėti žmonėms įveikti jiems iškylančius sunkumus. Man toks darbas labai smagus. Tuo pačiu metu išmokstame švediškai, o tai padeda bendrauti su švedais. Ir, žinoma, gerai turėti mokamą darbą“, – dalijasi Setragas.

ärjekordne IT-juhendamise laupäev on lõpule jõudnud. Järgmisel laupäeval jätkab töörühm juba teises kohas, kuna programm laiendab tegevust uutesse Rootsi linnadesse. ©UNHCR/Anders Aalbu

 

„IT Guide Sweden” esitati 2018. aastal Swedish Door-Opener Award (Rootsi ukseavaja auhinna) kandidaadiks. Sellega tunnustatakse Rootsi parimaid integratsioonialgatusi.