Jauni pabėgėliai pagyvenusius švedus moko naudotis kompiuteriu

Pabėgėliams būtina kuo daugiau kalbėti švediškai, o vyresnio amžiaus žmonėms reikalinga pagalba naudojantis išmaniaisiais telefonais – jeigu šios dvi grupės nesusitiktų, puikios galimybės liktų nepanaudotos.

Karlskugos viešojoje bibliotekoje Setragas ir Sara moko Kerstin ir Okę naudotis vietos transporto programėle. ©UNHCR/Anders Aalbu

Karlskuga (miestelis vidurio Švedijoje), šeštadienis. Kerstin ir jos vyras Okė atsinešė savo išmaniuosius telefonus, planšetę ir nešiojamąjį kompiuterį. Jiems kyla begalė neaiškumų, kaip jais naudotis. Senukai jau ne pirmą sykį prašo paaiškinti, tačiau Setragas ir jo bendradarbė Sara visai nepyksta. Kai užduodami tie patys klausimai, jiems abiem tai tik dar viena proga pasimokyti kalbėti švediškai.

Mokydamas žmones naudotis IT įtaisais, Setragas kalba lėtai. Lėtai kalba ir vyresnio amžiaus žmonės, kiekvieną šeštadienį ateinantys į viešąją biblioteką mokytis naudotis kompiuteriais ir išmaniaisiais telefonais. Jiems visai nesvarbu, kad mokytojai yra pabėgėliai: kai visi kalba lėtai, lengviau suprasti vieniems kitus.

Mėlynais IT konsultanto marškinėliais vilkintis Setragas kantriai aiškina Kerstin: „Jeigu norite važiuoti autobusu, jums reikia atsidaryti kitą programėlę, nes šita programėlė skirta traukinio bilietams pirkti.“ Kai programėlė atsidaro, Setragas paaiškina Kerstin, kad pasirodęs pranešimas yra vienkartinis. „Jūs šitą pranešimą matysite tik vieną kartą, kai pirmą kartą atidarote programėlę. Tame pranešime trumpai paaiškinta, kaip naudotis šia programėle“, – aiškina jis rodydamas į užrašą „Toliau“.

Setragas Godoshianas (20 m.) į Švediją atvyko iš Sirijos 2014 m. ir trejus metus mokėsi švedų kalbos pagal įvadinę programą. Kad galėtų tapti IT konsultantu, jam reikėjo tam tikro lygio šnekamosios švedų kalbos žinių. Dabar Setragui tenka daug kalbėti švediškai, jis gavo pirmą rimtą darbą Švedijoje ir vis geriau įsilieja į vietos bendruomenę. O daug senukų išmoksta geriau naudotis IT įtaisais.

Sara Alaydi (20 m.), taip pat pabėgėlė iš Sirijos, į Švediją atvyko 2015 m. Tapus IT konsultante, iš esmės pasikeitė jos bendravimas su vietiniais švedais. „Tas darbas man tiek daug duoda. Aš daugiau bendrauju, pavyzdžiui, mokykloje.  IT konsultantės patirtis man labai padeda prisidėti prie bet kokio darbo grupėje, kuris mums užduodamas klasėje, – pasakoja Sara. – Vyresnio amžiaus žmonės dažnai kalba truputį lėčiau, todėl mums lengviau suprasti. Ir mažiau nervinamės, kai su jais kalbame, tad nuolat gauname progų pasimokyti kalbos.“ „Kalbėdami su jais, labiau savimi pasitikime, net jeigu ir darome klaidų“, – priduria Setragas.

Kerstin ir Okė daug išmoko pagal programą „IT Guide“. Jie rekomenduoja šią programą ir savo draugams.

 

Tiek Kerstin, tiek Okė labai patenkinti pagalbą teikiančiais IT konsultantais. „Jie mus tiek daug išmokė, pradedant internetine bankininkyste, baigiant „Google“ žemėlapiais. Jaunesnės kartos sparčiai visko mokosi. Džiaugiuosi, kad galėjome čia kelis kartus apsilankyti ir iš jų išmokti naudotis kompiuteriais“,  – teigia Kerstin.

Programa „IT Guide Sweden“ prasidėjo 2010 m. Į jos iniciatorę Gunillą Lundberg kreipėsi du ką tik į Švediją atvykę paaugliai, ieškantys darbo vasarai. Gunillai paklausus, ką jie moka, jaunuoliai atsakė, kad gerai išmano viską, kas susiję su kompiuteriais. Šiandien „IT Guide“ vyksta daugiau kaip 20 Švedijos savivaldybių  – įdarbinta apie 200 jaunųjų IT konsultantų.

Programos „IT Guide“ reklamavimas ir informavimas apie programą taip pat darbas. ©UNHCR/Anders Aalbu

 

Vienas iš programos „IT Guide“ Švedijoje tikslų – suteikti jauniems pabėgėliams pirmąjį darbą. Tokį darbą, kuris galėtų praversti ateityje ieškant tolesnių galimybių. Ieškant darbo geros ankstesnių darbdavių rekomendacijos visada yra privalumas. Ateityje Setragas norėtų studijuoti ir tapti arba IT inžinieriumi, arba kompiuterinių žaidimų kūrėju. Jis pasirinko IT programą ir mokykloje, o IT konsultanto darbas savaitgaliais jam labai parankus. „Norėčiau ir toliau padėti žmonėms įveikti jiems iškylančius sunkumus. Man toks darbas labai smagus. Tuo pačiu metu išmokstame švediškai, o tai padeda bendrauti su švedais. Ir, žinoma, gerai turėti mokamą darbą“, – dalijasi Setragas.

Baigiasi dar vienas IT konsultacijų šeštadienis. Kitą šeštadienį komanda vyks į kitą vietą, nes stengiamasi, kad „IT Guide“ Švedijoje plistų. ©UNHCR/Anders Aalbu

 

„IT Guide“ Švedijoje nominuota 2018 m. premijai už Švedijos atvirumo skatinimą – šis apdovanojimas teikiamas už geriausias integracijos Švedijoje iniciatyvas.