Studenti palīdz bēgļu jauniešiem iegūt izglītību Dānijā

Universitātes studentu grupa Kopenhāgenā ir izveidojusi iniciatīvu “Studentu bēgļi”, lai palīdzētu bēgļu jauniešiem piekļūt augstākajai izglītībai Dānijā.

©UNHCR/Makss-Mišels Kolijns

Kad 24 gadus vecais Ali pirms diviem gadiem ieradās Dānijā kā Sīrijas bēglis, viņam nebija šaubu, ka viņš vēlas turpināt studijas. Taču viņš drīz atklāja, ka Dānijas izglītības sistēma ir pilnībā atšķirīga no tās, ko viņš pazina savā dzimtenē.

Lai arī Dānijas sociālie darbinieki apgalvoja, ka ir viņam ir iespējas sākt studēt Dānijā, bija skaidrs, ka šis ceļš nebūs viegls.

“Šis ir mans sapnis, bet es diemžēl sastapos ar daudziem izaicinājumiem un grūtībām. Es jutos iesprūdis, tā, it kā es nevarētu spert soli uz priekšu”, stāsta Ali.

Situācija mainījās, kad viņa draugs pastāstīja par grupu, ko sauc par “Studentu bēgļi”, brīvprātīgo universitātes studentu grupu, kas ir apvienojušies, lai palīdzētu bēgļu jauniešiem iegūt augstāko izglītību.

Viņi palīdz bēgļiem izprast Dānijas sistēmu, pārvarēt valodu barjeru un uzlabot atbilstību uzņemšanas prasībām. Viņi palīdz ar padomu par iespējām, papildu kursiem un iestāšanās procesu. Un, tikpat svarīgi, viņi sniedz vērtīgu līdzgaitnieku atbalstu un motivāciju.

“Mēs redzam, ka bēgļi tiek novirzīti uz mazkvalificēto, zemu apmaksāto darbu tirgu, un es nedomāju, ka tas ir labākais veids, kā viņus integrēt, jo tad cilvēki, kas studēja, lai būtu ārsti un profesori, kļūst par taksometru vadītājiem un apkopējiem,” saka Alba Ortega, viena no palīdzības tīkla dibinājām.

Ar Eiropas Savienības un Dānijas fondu atbalstu “Studentu bēgļus” oficiāli nodibināja 2017. gada rudenī. Jau pēc sešiem darba mēnešiem viņi ir satikuši vairāk nekā 70 bēgļu jauniešus, kuriem ir pieredze ekonomikā, ķīmijā, jurisprudencē, inženierzinātnēs un citur. Viņu skaits turpina pieaugt, jo tīkls regulāri rīko atklātas “pieteikšanās kafejnīcas”, kur bēgļi var atnākt, saņemt palīdzību un atbalstu, kā arī izveidot sadarbību ar “Studentu bēgļu” mentoriem.

“Mēs vēlējāmies dot cilvēkiem iespēju turpināt darīt to, ko viņi bija iesākuši savā dzimtenē,” saka tīkla dibinātāja Alba Ortega, kura ir aicināta dalīties idejas konceptā un pieredzē kopā ar citiem brīvprātīgajiem vairākās integrācijas konferencēs Eiropā.

Viena no studentu mentorēm ir Sāra, dāņu medicīnas studente, kas pievienojās tīklam, lai cīnītos pret negatīvo publisko viedokli Dānijā.

“Visu laiku pastāv šis negatīvais uzsvars uz to, ka bēgļi ir lieka nasta, bet es tam nepiekrītu, un es gribēju darīt kaut ko, lai pārstāvētu savu valsti citādi. Varbūt tas ir tikai piliens okeānā, bet es pieņemu bēgļus un gribu viņiem palīdzēt”, saka Sāra.

24 gadus vecais Ali, kurš mācījās par franču tulku Sīrijā, pirms viņam nācās bēgt kopā ar māti un māsu, ir iesniedzis pieteikumu sākt Humanitāro zinātņu studijas Roskildes universitātē nākamajā rudens semestrī. Tas bija iespējams tikai tāpēc, ka ar brīvprātīgo padomu un atbalstu viņam izdevās iegūt Sīrijas universitātes dokumentus par savu iepriekšējo izglītību, ko apstiprināja Dānijas Augstākās izglītības ministrija.

“”Studentu bēgļi” man deva cerību. Viņi lika man justies tā, it kā es to varētu izdarīt “, saka 24 gadus vecais Ali, Sīrijas bēglis Dānijā. Ar brīvprātīgo Dānijas studentu atbalstu un padomu viņš ir pieteicies universitātē Dānijā, lai turpinātu studijas. ©UNHCR/Makss-Mišels Kolijns

Šovasar viņam ir jāgaida lēmums – vai viņu uzņems vai nē – kā daudziem citiem jauniešiem bēgļiem, kuru pieteikumus iesniegšanā Dānijas universitātēm atbalstīja “Studenti bēgļi”.

“Studentu bēgļu” atbalsts un palīdzība vismaz deva Ali cerības un pašapziņas pieaugumu: “Viņi man palīdzēja iegūt jaunu redzējumu. Ar viņiem es jutos drošībā, jo viņi par Dānijas sistēmu zina daudz vairāk nekā es. Viņi lika man apzināties, ka tas ir izdarāms, ka tas nav neiespējams,” viņš saka.

Šis videoklips ir tulkots latviešu valodā.
Lai piekļūtu subtitriem latviešu valodā, spiediet uz Iestatījumi (apakšējā labējā stūrī), pēc tam – uz “Subtitri” un izvēlieties savu valodu.

Aktualizēts 2018. gada septembrī

Labas ziņas! Ali ir uzņemts Roskildes universitātē.

“Es biju optimistisks, bet arī tik nervozs. Kad es saņēmu vēstuli par to, ka es tiku uzņemts universitātē, tā bija gandrīz pati labākā diena manā mūžā. ”

Pirms dažām nedēļām Ali uzsāka bakalaura  studijas starptautisko sociālo zinātņu studiju programmā.

“Es jau esmu ieguvis daudz jaunu draugu, un šeit mēs visi esam studenti,” viņš saka. “Es patiešām esmu ļoti priecīgs, bet es zinu, ka tas būs arī liels izaicinājums, jo es daudzus gadus esmu bijis ārpus skolas. Man jāatgriežas mācību režīmā. ”

Diemžēl ne visi bērni un jaunieši, kuri ir spiesti doties bēgļu gaitās, var atgriezties skolā. Tikai 1% jauniešu no bēgļiem ir pieeja augstākās izglītības iegūšanai, un ANO bēgļu aģentūra nesen izteica bažas par arvien pieaugošo atšķirību bēgļu izglītības jomā, kā rezultātā pašlaik 4 miljoniem bēgļu bērnu nav iespējams apmeklēt skolu. Vairāk informācijas šeit.