Lietuva aukoja UNHCR lėšų padėti pabėgėliams iš Sirijos.

Prisidėdama prie tarptautinės bendruomenės atsako į ekstremalią situaciją Sirijoje, Lietuva pabėgėliams iš Sirijos padėti ir apsaugoti paaukojo UNHCR 70 000 litų (USD 26 237).

Hamra ir Malek turi du vaikus: 4 metų Šahadą ir 3 metų Ahmadą. Nuo 2017 m. pradžios, Artimuosiuose Rytuose buvo labai žvarbu, vėjuota ir lietinga. Iškritęs sniegas nuklojo aukštuminius miestelius, įsikūrusius Libano Bekos slėnyje ir šiaurės Libane. Kuo ilgiau žema temperatūra išlieka, tuo sunkiau darosi išgyventi šalies viduje priverstiems migruoti asmenims ir pabėgėliams – jų dauguma gyvena sudėtingomis sąlygomis, nestandartiniuose būstuose, neturėdami priemonių apšiltinti namus. © UNHCR / David Azia

UNHCR dėkoja Lietuvai už šią svarbią ir pačiu laiku skirtą paramą, kuri bus panaudota pabėgėlių iš Sirijos kaimyninėse šalyse – Egipte, Irake, Jordanijoje, Libane ir Turkijoje – apsaugai ir teikti jiems gyvybiškai svarbią pagalbą. Lietuvos indėlis yra puikus gestas, bylojantis apie solidarumą su Sirijos gyventojais bei su  UNHCR ir jos partneriais, kurie siekia suteikti pagalbą pabėgėliams tada, kai jos labiausiai reikia.

Nuo konflikto pradžios kovo 2011 m. daugiau nei 1,3 milijono Sirijos pabėgėlių buvo priversti palikti savo namus, ieškoti saugumo. Beveik visi jie bėgo į kaimynines Sirijos šalis. 48 proc. pabėgėlių yra vaikai, kurių psichiką konflikto prievarta stipriai pažeidė.  Be to, manoma, kad daugiau nei 4 milijonams žmonių reikia humanitarinės pagalbos pačioje Sirijoje, tarp jų 3,6 milijono žmonių, kurie pabėgo iš savo namų Sirijoje. Jei dabartinės tendencijos išliks, beveik pusei 20,8 milijono Sirijos gyventojų  iki 2013 m. pabaigos gali reikėti humanitarinės pagalbos.

Stulbinančiai padidėjęs pabėgėlių skaičius yra didelė našta priimančioms bendruomenėms. Išteklių trūksta. Šiuo metu daugiau nei 400 000 Sirijos pabėgėlių yra Libane. Libane yra virš 4 milijonų gyventojų – tai reiškia, kad šios šalies gyventojų skaičius padidėjo 10 procentų. Jordanijos energijos, vandens tiekimo, sveikatos ir švietimo paslaugos vos susidoroja su darbais. Turkija suteikė daugiau nei 750 milijonų JAV dolerių – tai buvo tiesioginė pagalba daugiau nei 300 000 Sirijos pabėgėlių. Irakas, kuris stengiasi įveikti krizę su savo daugiau nei 1 milijonu irakiečių, kurie buvo priversti migruoti pačiame Irake, praėjusiais metais priėmė daugiau nei 100 000 Sirijos pabėgėlių.

Dėl staigaus pabėgėlių skaičiaus didėjimo UNHCR stiprina savo atsaką į ekstremalias situacijas, ir JT regioninio atsako plano biudžetas buvo padidintas iki 1,04 mlrd. JAV dolerių.  UNHCR reikia 493 milijonų JAV dolerių, iš kurių 31 proc. jau suteikta.