Pabėgėlė iš Etiopijos užkrečia noru apsivilkti suknelę ir lietuves

Kai gimtąją Etiopiją palikusi Eskedar Maštavičienė 2007 m. persikėlė iš Maltos į Lietuvą, naujoji šalis ir jos gyventojai jai pasirodė šalti ir gana atšiaurūs. Dabar, praėjus beveik 10 metų, Eskedar su vyru ir trimis vaikais gyvena Vilniuje ir džiaugiasi, kad Lietuva – jos namai.

Kai gimtąją Etiopiją palikusi Eskedar Maštavičienė 2007 m. persikėlė iš Maltos į Lietuvą, naujoji šalis ir jos gyventojai jai pasirodė šalti ir gana atšiaurūs. Dabar, praėjus beveik 10 metų, Eskedar su vyru ir trimis vaikais gyvena Vilniuje ir džiaugiasi, kad Lietuva – jos namai. Įdėjusi daug sunkaus darbo, ji sugebėjo pradėti labdaringą veiklą, kad padėtų vietinėms neturtingoms moterims.

Kasmet, baigiantis metams, įvairių profesijų ir sričių atstovai kviečiami į labdaringus renginius drauge padėti tiems, kam ne taip gerai sekasi – šįkart tai neturtingos moterys. Atvykus šios moterys gali pačios išsirinkti patikusią suknelę iš visų labdarai padovanotųjų – už ją mokėti nereikia. Be to, savanoriaujantys vizažistai ir stilistai be atlygio padaro joms makiažą ir sušukuoja plakus. Šie labdaringi renginiai vadinasi „Padovanok suknelę“, juos rengia Eskedar ir kiti savanoriai.

„Norime, kad moteris pasijustų ypatinga, graži ir kerinti.“

Eskedar – viena šios geranoriškos iniciatyvos autorių. „Padovanok suknelę“ tikslas – padėti sunkiai besiverčiančioms ir šeimai besiaukojančioms moterims, kad jos galėtų bent kartą pasidžiaugti tuo, kad yra pačios svarbiausios ir lepinamos. „Norime, kad moteris pasijustų ypatinga, graži ir kerinti“, – sako Eskedar. – „Visa tai gali suteikti paprasčiausias, neįpareigojantis ir malonus kitos moters gestas“.

Eskedar kilo mintis imtis tokios iniciatyvos pasikalbėjus su moterimi, atėjusia remontuoti virtuvės.  Statybininkė užsiminė negalinti prisiminti, kada paskutinį kartą pirko ką nors nauja sau, nes visi uždirbti pinigai išleidžiami šeimos reikmėms. Išklausiusi moters istoriją, Eskedar nusprendė padovanoti jai vieną iš savo suknelių. Taip užgimė „Padovanok suknelę“.  „Galėjau sau leisti padovanoti suknelę, bet norėjau, kad daugiau tokių moterų pasijustų gerai, būtų laimingos“, – pasakoja Eskedar. Ji tvirtai tiki, kad reikia geru atsimokėti jai kažkada padėjusiai ir į savo tarpą priėmusiai bendruomenei.

Pirmoji šventė „Padovanok suknelę“ įvyko Vilniuje 2015 m. Lietuvės padovanojo apie 200 suknelių, o Eskedar susisiekė su miesto savivaldybe, socialinės paramos darbuotojais, labdaros ir šeimų organizacijomis, kad surastų moteris, kurias būtų galima pakviesti į šventę. Kitais metais suknelių padovanota triskart daugiau, akcija vyko trijuose miestuose. Ne tik Lietuvoje, bet ir kitose šalyse gyvenančios moterys, socialiniuose tinkluose sužinojusios apie iniciatyvą, padovanojo 600 suknelių. Prie labdaringos šventės „Padovanok suknelę“ be atlygio prisideda vizažistai, stilistai, fotografai ir kiti grožio specialistai.  „Taip nuostabu matyti , kad iniciatyva kasmet plečiasi ir auga. Aš labai tikiuosi, kad ji tęsis toliau,“ – džiaugiasi 32 metų Eskedar.

Likusį laiką Eskedar skiria nuosavam anglų kalbos mokymo verslui bei vertėjauja Migracijos departamentui. Be to, ji be atlygio vertėjauja ir tarpininkauja dviem pabėgėlių integracija Lietuvoje besirūpinančioms įstaigoms – Raudonajam Kryžiui ir Vilniaus Caritui.

Siekdama įgyvendinti vaikystės svajonę, praėjusią vasarą Eskedar įgijo tarptautinio verslo magistro laipsnį.  Ji sako, kad būtent meilė mokslui padėjo jai integruotis į Lietuvos visuomenę.

„Žmogui tiesiog reikia motyvacijos – man ją suteikė studijos“, – tvirtina jau antrą diplomą Lietuvoje įgijusi Eskedar.

– „Mokytis man – vaikystės svajonė. Šiandien aš jaučiu, kad Lietuva yra mano namai, čia turiu draugų ir myliu šią šalį. Subrendau ir labai pasikeičiau, tapau visai kitu žmogumi. Čia yra mano namai.“

Nuotraukoje: „Eskedar 2016 m. Panevėžyje vykusioje šventėje „Padovanok suknelę“  „Norime, kad moteris pasijustų ypatinga, graži ir kerinti“, – sako Eskedar. – „Visa tai gali suteikti paprasčiausias, neįpareigojantis ir malonus kitos moters gestas“.