IDAHOT: UNHCR pristato konsultacijas apie LGBTI pabėgėlių teises

Šių metų Tarptautinės kovos su homofobija, transfobija ir bifobija dienos (IDAHOT) tema yra teisinė apsauga ir saugumas visiems.

© UNHCR/Markel Redondo

Žmonės, bijodami persekiojimo dėl savo seksualinės orientacijos ir (arba) lytinės tapatybės, gali siekti pabėgėlio statuso, ir kai kurie tai daro. Jie nusipelno tokių pačių žmogaus teisių, kaip ir visi kiti. Visi  lesbietės, gėjai, biseksualūs, translyčiai ir interseksualūs (LGBTI) asmenys pabėgėliai, šalies viduje perkelti asmenys ir asmenys be pilietybės turi būti vertinami vienodai ir turėti tokias pačias teises. Yra valstybių, kuriose tos pačios lyties santykiai yra kriminalizuoti, o kai kuriose už juos baudžiama mirties bausme. LGBTI pabėgėliams, ieškantiems saugaus prieglobsčio, kyla pavojus keliaujant gimtojoje šalyje ir juos perkeliant gyventi į kitą vietą.

Jungtinių Tautų pabėgėlių agentūra (UNHCR) siekia apsaugoti LGBTI pabėgėlius užtikrindama saugią ir integruotą programą, dirbdama su pagalbą teikiančiais išoriniais partneriais, suteikdama saugias zonas ir padėdama rasti sprendimus. Šiuo metu, kuomet toksiška retorika apie pabėgėlius yra taip eskaluojama, turime pasipriešinti bet kokiam netoleravimui, įskaitant homofobiją, transfobiją ir bifobiją.

UNHCR parengė įvairių konsultacijų, kurios padeda rasti būdų užtikrinti LGBTI pabėgėlių geresnę apsaugą nuo galimos žalos, padeda ieškoti teisingumo ir pagalbos, jei pabėgėliai patiria smurtą ar diskriminaciją.

Pagal šių metų Tarptautinės kovos su homofobija, transfobija ir bifobija dienos (IDAHOT) pasirinktą temą „Teisinė apsauga ir saugumas visiems“, pirmosios konsultacijos LGBTI organizacijoms ir atstovams vyko 2019 m. gegužės 16 d. Ženevoje. Kitos konsultacijos bus vykdomos kituose pasaulio miestuose artimiausiais mėnesiais.

„UNHCR sunkiai dirba siekdama užtikrinti apsaugą LGBTI prieglobsčio ieškantiems asmenims ir pabėgėliams visame pasaulyje, tačiau mobilizavimą turime plėsti. Todėl labai svarbu išklausyti ir suvienyti pastangas ir su asmenimis, ir su organizacijomis, kurios turi išsamių žinių apie šias problemas“, – teigė JT Vyriausiasis pabėgėlių komisaras Filippo Grandi.

Kadangi daugiau nei 70 valstybių visame pasaulyje vis dar kriminalizuoja tos pačios lyties santykius, daug LGBTI asmenų gyvena patirdami stiprius žmogaus teisių pažeidimus ir yra persekiojami gimtosiose šalyse. Verčiami ieškoti saugumo ir prieglobsčio svetur, jie neretai susiduria su panašia ar net didesne rizika atvykę į kaimynines šalis.

LGBTI asmenų Sirijoje laukia kalėjimas, kankinimai ir mirtis. Samer ir Fadi, du pabėgėliai iš Sirijos, rizikavo gyvybe ir pabėgo iš šalies, siekdami išsaugoti savo meilę. ©UNHCR/Diego Ibarra Sánchez

„Svarbu sukurti saugias zonas prieglobsčio ieškantiems LGBTI  asmenims ir pabėgėliams, kad jie nesijaustų skatinami slėpti savo seksualinę orientaciją ar lytinę tapatybę, kad išliktų saugūs“, – sakė F. Grandi, primindamas, kad pastaraisiais metais UNHCR investavo į gairių sudarymą, priemones ir savo personalo ir partnerių mokymus apie problemas, susijusias su LGBTI.

Vyriausiasis komisaras atkreipė dėmesį, kad yra daug gerų darbų šioje srityje, atliktų per pastaruosius metus, pavyzdžių. Pavyzdžiui, darbas su LGBTI lyderiais Afrikoje, siekiant padidinti aprėptį ir nukreipimą paslaugoms, tinklų su darbdaviais kūrimą, siekiant sukurti galimybes LGBTI pabėgėliams įsidarbinti Amerikos žemyne, bei suburti LGBTI jaunimo paramos grupes Artimųjų Rytų regione.

„Kova dėl LGBTI teisių yra mūsų visų atsakomybė. Tai mūsų įvairovės ir humaniškumo dalis. Mes visi turėtume aktyviai kovoti su homofobija, transfobija ir bifobija“, – teigė jis.

Mexico. Central American families escaping violence

Juan pabėgo iš Hondūro nuo ten siautėjančios gaujos ir dabar ieško tarptautinio prieglobsčio Meksikoje. ©UNHCR/Elisabet Diaz Sanmartin

idahot

„Mums turi būti suteikta teisė būti tuo, kas esame, būti laisviems ir saugiems“, – sakė Pedro, translytis vyras, priverstas bėgti iš Salvadoro. Gvatemaloje jis pamilo Lucia – translytę moterį. ©UNHCR/Pablo Villagran

Switzerland.UNHCR International Day Against Homophobia, Transphobia and Biphobia

Personalas ir partneriai stovi prie vaivorykštės spalvų vėliavos, pakabintos ant UNHCR būstinės gegužės 17 d., taip pažymint Tarptautinę kovos su homofobija, transfobija ir bifobija dieną. ©UNHCR/Susan Hopper