JT vyriausiojo pabėgėlių komisaro Filippo Grandi pareiškimas dėl COVID-19 krizės

Vyriausiasis pabėgėlių komisaras dabar labiau nei bet kada ragina solidarizuotis ir užjausti.

„Kai pasaulis mobilizuojasi kovoti su COVID-19 plitimu, daugelis šalių teisingai priima išskirtines priemones, ribojančias keliones oru ir judėjimą tarp valstybių.

Daugeliui žmonių visame pasaulyje kasdienis gyvenimas sustojo arba pasikeitė taip, kaip niekada neįsivaizdavome.

Tačiau karai ir persekiojimai nesibaigė – ir šiandien visame pasaulyje žmonės toliau bėga iš savo namų ieškodami saugumo. Esu vis labiau susirūpinęs dėl kai kurių šalių priimtų priemonių, kurios galėtų visiškai blokuoti teisę prašyti prieglobsčio.

Visos valstybės turi valdyti savo sienas atsižvelgdamos į šią išskirtinę krizę, kaip jos mano esant tinkama. Tačiau dėl šių priemonių neturėtų būti uždarytos prieglobsčio galimybės ir žmonės neturėtų būti verčiami grįžti į pavojingas situacijas.

Sprendimai egzistuoja. Nustačius pavojų sveikatai, galima nustatyti tikrinimo priemones, taip pat atlikti tyrimus, skelbti karantiną ir imtis kitų priemonių. Tai leis valdžios institucijoms saugiai valdyti prieglobsčio prašytojų ir pabėgėlių atvykimą, laikantis tarptautinių pabėgėlių apsaugos standartų, kuriais siekiama išgelbėti gyvybes.

Šiais sudėtingais laikais nepamirškime tų, kurie bėga nuo karo ir persekiojimo. Jiems reikia – mums visiems reikia – solidarumo ir užuojautos dabar labiau nei bet kada anksčiau.“