'
;

Šalies viduje perkelti asmenys

Šalies viduje perkelti asmenys bėgdami nuo pavojų nekirto valstybinių sienų. Skirtingai nei pabėgėliai, jie nuo pavojaus slapstosi savo tėvynėje.

Nors šiems žmonėms teko bėgti dėl panašių priežasčių, kaip ir pabėgėliams, jie liko savo šalyje ir yra saugomi šios šalies vyriausybės, net ir tuomet, kai ta pati vyriausybė yra jų priverstinio perkėlimo priežastis. Būtent dėl to šie žmonės yra vieni pažeidžiamiausių pasaulyje. Nors į pirminį UNHCR mandatą, griežtai žiūrint, neįeina rūpinimasis šalies viduje perkeltais asmenimis, jau daugelį metų naudojamės savo patirtimi, kad jiems padėtume.

2014 metų pabaigoje dėl smurto ir žiaurumo šalies viduje perkeltų asmenų skaičius viršijo visus rekordus ir pasiekė 38 milijonus. Didelė jų dalis – 11 milijonų – buvo naujai perkelti 2014 metais. Ženevoje veikiančio Norvegijos Pabėgėlių tarybos Šalies viduje perkeltų asmenų stebėsenos centro (IDMC) duomenimis, tai prilygsta 30 000 žmonių per dieną.

2014 metais UNHCR rūpinosi 26 milijonais iš visų pasaulyje perkeltų asmenų. IDMC 2015 metų visuotinėje apžvalgoje rašoma, kad didžioji dalis naujų perkėlimų per šiuos metus įvyko dėl Kongo Demokratinėje Respublikoje, Irake, Nigerijoje, Pietų Sudane ir Sirijoje užsitęsusių krizių. Perkeltieji asmenys šiose penkiose šalyse kartu sudarė 60 procentų naujų perkėlimų visame pasaulyje.

Daugiausiai civilių buvo perkelta Irake – 2014 metais jų buvo mažiausiai 2,2 milijonai, tuo tarpu mažiausiai 40 procentų visų Sirijos gyventojų, t.y., 7,6 milijonai žmonių, buvo perkelti šalies viduje. Tai – didžiausias skaičius visame pasaulyje. Pirmą kartą per daugiau nei dešimtmetį daugybė perkeltųjų taip pat buvo ir Europoje, kur dėl karo rytų Ukrainoje daugiau nei 640 000 žmonių teko palikti savo namus.