Norvēģu projekts “Dot darbu” saved kopā bēgļus un potenciālos darba devējus

Ziemeļnorvēģijas pilsēta Mo i Rana gaida un uzņem bēgļus. “Mums ir darba vietas un plašums – tagad mums ir nepieciešami cilvēki.”

Sīriešu zēns repo kopā ar norvēģu grupu Mo i Ranā, Norvēģijā: "Es ceru, ka spēšu izdzēst visas kara skaņas no mūsu atmiņām." Foto: UNHCR/Max-Michel Kolijn

Ziemeļnovervēģijas pilsēta Moirana atrodas pavisam tuvu pie ziemeļu polārā loka. Tai ir daudz, ko piedāvāt: elpu aizraujošas ainavas, svaigs gaiss, viesmīlība un darbavietas, taču trūkst cilvēku. Moirana ir tālu ziemeļos, tur ir ļoti auksti, un lielākā daļa cilvēku pat nenojauš par tās eksistenci.

“Šeit, Ziemeļnorvēģijā, iedzīvotāju skaits pēdējos 50 gadus rūk,” saka Merete Torsteinsena (Merete Torsteinsen), vietējā pieaugušo izglītības centra direktore. “Mēs uzņemam šeit bēgļus ne tikai tāpēc, ka mēs esam draudzīgi, bet tāpēc, ka mums ir nepieciešams, lai viņi uzturētu mūsu reģionu dzīvu. Mums ir darba vietas un plašums – tagad mums ir nepieciešami cilvēki.”

Aimans Šakura (Aiman Shaqura), “Dot darbu” (Give a Job) projekta dibinātājs un iniciators, ir palestīnietis, kurš Norvēģijā ieradās kā bēglis pirms 27 gadiem un ir kļuvis par veiksmīgu uzņēmēju un uzņēmuma īpašnieku. Viņa jaunākais projekts, “Dot darbu”, ir vērsts uz tīklošanās iespēju veidošanu tādiem cilvēkiem kā viņš pats – kuri ierodas Norvēģijā kā bēgļi ar lielu potenciālu un kam ir tikai nepieciešams būt pareizajā laikā un vietā, lai sevi pierādītu sevi.

Kad Aimans devās uz Moiranu, lai ierosinātu sarīkot darba tīklošanās pasākumu, vietējā sabiedrība, bēgļi un uzņēmumu īpašnieki bija sajūsmā un ātri saprata, ka tā būs abpusēji izdevīga situācija, no kuras iegūs visas iesaistītās puses. Kopā tie iedzīvināja norvēģu garu dugnad – sabiedrības pūliņus, kur ikviens brīvprātīgi sniedz savu laika vai pieejamo resursu artavu labam mērķim.

“Mēs savedām kopā cilvēkus, kuri ikdienā parasti nesatiekas, lai palīdzētu tiem izveidot kontaktus, radīt darba vietas un lieliski pavadīt kopā laiku.” Aimans Šakira paskaidro.

Pasākuma organizēšanā iesaistījas daudzi vietējie iedzīvotāji: vietējais florists deva ziedus, zivju veikals – 200 kg laša, un vietējie mūziķi nodrošināja izklaidi. Edienu gatavošanu, pasniegšanu un citus sagatavošanas darbus bija uzņēmušies vietējie bēgļi. Vakars kopā pulcēja 400 cilvēkus.

Tīklošanās pasākuma mērķis bija ne tikai radīt darbavietas, bet arī sastapt jaunus draugus un paradīt, cik daudz Moiranas sabiedrība un tās bēgļi var paveikt kopā.