UNHCRi ajalugu

ÜRO Pagulaste Ülemvoliniku Amet (UNHCR) loodi Teise maailmasõja järel 1950. aastal, et aidata miljoneid kodu kaotanud ja põgenema sunnitud inimesi Euroopas. 1954. aastal sai UNHCR Euroopa pagulaste aitamise eest Nobeli rahupreemia. Algselt kolmeks aastaks loodud organisatsioon pidi aga peatselt silmitsi seisma järgmiste kriisidega: 1956. aastal juhtis UNHCR Ungari revolutsiooni ajal Austriasse põgenenud 200 000 ungarlase ümberasustamist.

Toeta rahaliselt

1960ndatel aastatel tõi Aafrika dekoloniseerimine kaasa kontinendi esimese suurema põgenikekriisi. Järgnevatel aastakümnetel abistasime põgenikke ka Aasias ja Ladina-Ameerikas. 1981. aastal saime kogu maailma pagulastele antud abi eest teise Nobeli rahupreemia.

21. sajandi alguses on UNHCR andnud suuremate pagulaskriiside käigus abi nii Aafrikas, Lähis-Idas kui ka Aasias. Meid on palutud abi pakkuma ka konfliktide tõttu sisepõgenikele ning kodakondsuseta isikutele.

2020. aastal tähistas UNHCR oma 70. juubelit. Meie üle 17 000 töötaja tegutsevad 135 riigis üle maailma. Oma tegevusaastate jooksul oleme aidanud üle 70 miljonil pagulasel oma elu uuesti alustada.