JT Pabėgėlių agentūra (UNHCR) ragina ir toliau skirti paramą siekiant apsaugoti priverstinai perkeltuosius asmenis nuo „niokojančio“ koronaviruso poveikio

UNHCR reikia skubios paramos reaguojant į pasirengimą COVID-19 protrūkiams ir jų prevencijai pabėgėlių ir kitų perkeltųjų gyventojų tarpe visame pasaulyje.

JT Pabėgėlių agentūra (UNHCR) siekia surinkti 745 milijonų JAV dolerių, skubėdama pasirengti ir siekdama užkirsti kelią COVID-19 protrūkiams pabėgėlių ir kitų perkeltųjų asmenų populiacijų tarpe visame pasaulyje. Tai yra UNHCR praeitą ketvirtadienį paskelbto pakoreguoto JT visuotinio humanitarinio atsako plano, kuriame prašoma skirti 6,7 milijardo JAV dolerių, dalis. Remiantis naujausiais visuotinių poreikių pažaboti pandemijos priverstinai perkeltiems asmenims sukeltus padarinius vertinimais, tai yra pradinio 255 mln. JAV dolerių, kurių buvo prašoma ankstesniame kreipimesi į UNHCR kovo 25 d., biudžeto patikslinimas, numatant skirti didesnę sumą.

Šiuo metu koronavirusas siaučia visose šalyse, įskaitant ir tas, kuriose priimami dideli pabėgėlių ir perkeltųjų asmenų srautai. 71 mln. pabėgėlių ir priverstinai perkeltų žmonių visame pasaulyje yra tarp labiausiai viruso grėsmės paveiktų ir pažeidžiamų asmenų.

Nors iki šiol nepastebėta jokių protrūkių didelėse pabėgėlių ir šalies viduje perkeltų asmenų gyvenvietėse, UNHCR greitai reaguoja į 134 pabėgėlius priimančių šalių, pranešančių apie vietinį viruso perdavimą, teikiamą informaciją.

„Pandemija palieka gilias žaizdas visame pasaulyje, ypač moterims ir pagyvenusiems žmonėms. Žmonėms, kurie bėgo nuo karo ir persekiojimo, bei juos priimančioms šalims viruso įtaka yra itin skausminga, turint omenyje jų daugiausiai vargingą egzistenciją,“ – teigė JT vyriausiasis pabėgėlių komisaras Filippo Grandi. „Kartu su savo NVO partneriais, JT yra pasiryžusios laikytis numatytos krypties ir užtikrinti žmonių, priverstų bėgti, bei juos priimančių šalių įtraukimą į visuomenės sveikatos programas ir prieigą prie socialinės apsaugos priemonių.“

Šiandien dienai koronavirusu yra užsikrėtę daugiau nei keturi milijonai žmonių visame pasaulyje; virusas jau pareikalavo beveik 280 000 gyvybių. Kadangi manoma, jog virusas skurdžiausiose pasaulio šalyse piką pasieks tik trijų – šešių mėnesių laikotarpyje, UNHCR komandos visame pasaulyje skubiai ruošiasi ir rengiasi blogiausiam.

Yra gausybė gilaus ir sunkaus ekonominio krizės poveikio pabėgėliams įrodymų. Vidurio Rytuose ir Afrikoje šimtai tūkstančių pabėgėlių paprašė skubios finansinės paramos būtiniausiems kasdieniams savo poreikiams patenkinti, nes kovo mėn. daugelyje šalių įsigaliojo karantinas ir buvo imtasi kitų visuomenės sveikatos apsaugos priemonių. Libane, kuris ir prieš pandemiją patyrė ekonomikos nuosmukį, daugiau kaip pusė pabėgėlių, kuriuos balandžio pabaigoje apklausė UNHCR, pranešė praradę pragyvenimo šaltinį, pavyzdžiui, padienio darbo galimybę. Tarp apklaustų pabėgėlių 70 proc. teigė, kad neturi pakankamai maisto kiekvienai dienai. Poveikis pabėgėlėms yra milžiniškas. Beveik visos dirbusios moterys teigė, kad jų pajamų šaltiniai buvo sunaikinti.

UNHCR nerimauja, kad praradus kasdienio uždarbio ir pragyvenimo šaltinį gali kilti psichosocialinių sunkumų. Mūsų partneriai Jordanijoje praneša, kad nuo kovo mėnesio pastebimai išaugo psichinės sveikatos ir psichosocialinių konsultacijų skaičius.

Grupėms, kurioms gresia ypatingas skurdo ir išnaudojimo pavojus, yra moterys, kurios yra šeimos galva, ne kartu gyvenantys ir nuo suaugusiųjų atskirti vaikai, vyresnio amžiaus žmonės bei LGBTI asmenys. Jų padėtis gali būti pagerinta teikiant skubią pagalbą, visų pirma teikiant skubias pinigines dotacijas.

Dėka greitos ir dosnios vyriausybių ir privačių rėmėjų paramos, UNHCR greitai papildė savo iždą, skirtą teikti atsaką į su koronavirusu susijusius iššūkius. Per kelias savaites UNHCR įsigijo ir į veiksmo vietas pristatė daugiau nei 6,4 milijono veido kaukių, 850 000 chalatų, 3 600 deguonies koncentratorių, 640 ventiliatorių, daugiau nei 1 600 būstų ir 50 ligoninių palapinių. Be to, šešios tonos asmeninių apsaugos priemonių ir medicininių priemonių buvo oru nuskraidintos į tikslines vietas, o 30 milijonų JAV dolerių pagalba, skirta kovai su COVID-19, buvo paskirstyta 65 šalyse.

Šios lėšos padės UNHCR toliau stiprinti nacionalines sveikatos ir nuotekų šalinimo sistemas, teikiant daugiau asmeninių apsaugos priemonių, vaistų, muilo ir kitų higienos reikmenų. UNHCR taip pat stengiasi: sustiprinti piniginę paramą pažeidžiamiausioms pabėgėlių šeimoms, patiriančioms ekonominius sukrėtimus; patobulinti prieglaudas perpildytose pabėgėlių gyvenvietėse, kad būtų užkirstas kelias viruso perdavimui tarp žmonių; bei paskirstymo metu, keliems mėnesiams į priekį, tiekti pagalbos bei higienos priemones, palaikančias fizinės distancijos rekomendacijas.

Lėšos taip pat užtikrins, kad UNHCR galėtų išplėsti savo teikiamą apsaugą ir paramą, įskaitant vaikų apsaugą ir seksualinio smurto bei smurto lyties pagrindu paslaugas. UNHCR skubiai pritaiko gyvybes gelbstinčias programas smurtą išgyvenusiems asmenims ir pasisako už tai, kad sveikatos, psichosocialinės ir apsaugos paslaugos būtų paskirtos kaip būtinos ir kad jomis galėtų naudotis pabėgėliai bei priverstinai perkeltieji asmenys.

Daugiau kaip aštuoniasdešimt procentų pasaulio pabėgėlių ir beveik visi šalies viduje perkeltieji asmenys yra apgyvendinami žemų ar vidutinių pajamų šalyse, kurių tarpe yra šalių, smarkiai kenčiančių nuo konfliktų, bado, skurdo bei ligų. Daugelis priverstinai perkeltųjų asmenų gyvena stovyklose ar tankiai apgyvendintose urbanizuotose vietovėse, dažnai gyvena netinkamomis sąlygomis, su ribota prieiga prie trapaus visuomenės sveikatos paslaugų tinklo, sanitarinių priemonių ir socialinės apsaugos sistemų.

Todėl UNHCR teikia prioritetą pasirengimui ir prevencijos priemonėms, skirtoms pažaboti pandemijos grėsmę. Tai yra gyvybiškai svarbios priemonės siekiant išvengti didesnio pabėgėlių ir perkeltųjų gyventojų mirtingumo dėl dažnai pasitaikančio gyvenimo perpildytuose būstuose ir ribotos sveikatos priežiūros, vandens ir nuotekų šalinimo infrastruktūros.

Pagal UNHCR pakoreguotą COVID-19 kreipimąsi prašomos lėšos padengs biudžetinius UNHCR poreikius, skirtus reaguoti į koronavirusą, iki metų galo. UNHCR dėkingas rėmėjams, kurie jau prisidėjo prie gyvybiškai svarbaus finansavimo. Išankstinė parama iš Jungtinių Amerikos Valstijų, Vokietijos, Europos Sąjungos, Jungtinės Karalystės, Japonijos, Danijos, Kanados, Airijos, „Sony Corporation“, Švedijos, Suomijos, Norvegijos ir Australijos, taip pat pavienių privačių rėmėjų iš viso pasaulio, leido mums išplėtoti savo veiklą visame pasaulyje.