Na Svetski dan zdravlja, UNHCR, Agencija UN za izbeglice, poziva na odlučnu međunarodnu akciju i solidarnost da bi se obezbedio jednak pristup izbeglica i drugih prisilno raseljenih ljudi i apatrida vakcinama protiv virusa kovid.
UNHCR je ohrabren činjenicom da su izbeglice uključene u strategije imunizacije 153 države. Ipak, u mnogim delovima sveta, imunizacija i dalje predstavlja izazov, umnogome zbog nejednake raspoloživosti vakcina i kapaciteta zdravstvenih sistema.
„Očita neravnoteža u raspodeli vakcina među državama je kontraproduktivna i kratkovida. Pristup ‘prvo moja zemlja’ jednostavno ne može funkcionisati u pandemiji koja ne poznaje granice,” izjavio je Filipo Grandi, Visoki komesar UN za izbeglice.
Poznato je da je, do danas, oko 20 zemalja počelo vakcinaciju izbeglica na jednakim osnovama sa njihovim državljanima. Među najskorijim primerima su Srbija i Nepal, koje su vakcinisale izbeglice nakon drugih zemalja poput Ruande i Jordana.
„Pohvaljujemo ove zemlje za izuzetnu predanost i vođstvo. Uključivši izbeglice u distribuciju vakcina, one ublažavaju rizike skopčane sa isključenošću i diskriminacijom,” rekao je Grandi. Te opasnosti kreću se od opšte zdravstvene situacije do ograničenog pristupa uslugama ili ograničenja slobode kretanja.
UNHCR je opredeljen prinicipima raspodele inicijative COVAX inicijative –globalnog napora da vakcine protiv kovida stignu do onih kojima su najpotrebnije. Približno 85 posto izbeglica u svetu nalazi se u zemljama sa niskim i srednjim prihodima, suočenim sa finansijskim problemima i krhkim zdravstvenim sistemima. Ovim državama, koje nastavljaju da velikodušno pružaju dom najvećem broju izbeglica, potrebna je veća podrška da bi mogle da zadovolje hitne zdravstvene potrebe kako svojih građana tako i izbeglica, uključujući i vakcine protiv kovida.
UNHCR blisko sarađuje sa vladama, nacionalnim zdravstvenim organima i drugim partnerima da bi pomogao da se odgovori na razorne efekte kovida. UNHCR je većinu svojih planova za borbu protiv kovida integrisao u svoj Globalni apel za 2021. godinu. Ipak, hitno nam je potrebno dodatnih 455 miliona US dolara da bi se zadovoljile dodatne potrebe. Agencija je primila finansijske doprinose i jemstva za samo 13 posto svog apela za pomoć u borbi protiv virusa kovid.
Saopštenje je dostupno ovde
Za više informacija:U Ženevi, Aikaterini Kitidi, [email protected], +41 79 580 8334
Share on Facebook Share on Twitter